POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-44-1-2/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.05.2005, sygn. PP/443-44-1-2/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku strony z dnia 28.02.2005r uzupełnionego pismem z 30.03.2005 r. - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej sprzedaży wraz z montażem elementów stolarskich na terenie Niemiec na rzecz osób fizycznych w nieruchomościach mieszkalnych - stwierdza, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02 marca 2005r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek podatnika uzupełniony pismem z 30.03.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.
Podatnik jest zarejestrowany dla celów podatku VAT UE w Polsce. Prowadzi działalność w zakresie usług stolarskich. Podatnik zamierza sprzedawać swoje wyroby stolarskie do Niemiec. Będą to głównie schody drewniane wyprodukowane w zakładzie w Polsce, dostarczone i montowane w nieruchomości mieszkalnej na terenie Niemiec. Odbiorcami wyrobów za granicą będą osoby fizyczne nie zarejestrowane dla celów podatku VAT. Zakres prac montażowych zależeć będzie od zamówienia klienta i odbywać się będzie na dwa sposoby.
1) Prosty montaż polegający tylko wyłącznie na przywiezieniu gotowych elementów schodów i złożeniu ich i zamontowaniu. Są to czynności umożliwiające funkcjonowanie instalowanego wyrobu.
2) Wariant bardziej pracochłonny wykonywany na indywidualne zamówienie klienta wiążący się z dodatkowymi pracami polegającymi m.in. na dostarczeniu elementów składających się z półfabrykatów, dopasowanie ich do konkretnych wymiarów i życzeń klienta, ewentualnie założenie dodatkowych ozdób.
Stanowisko podatnika.
Podatnik uważa, że w sytuacji sprzedaży wyrobu wraz z wykonaniem prostych czynności montażowych możliwe jest uznanie, że jest to sprzedaż wysyłkowa. Taki obrót jako obrót dotyczący nieruchomości mieszkaniowych należy opodatkować w Polsce 7% stawką podatku VAT. Natomiast w przypadku gdy sprzedaży wyrobu towarzyszy szeroki zakres prac montażowych, to jest to usługa budowlana, która podlega opodatkowaniu w kraju lokalizacji nieruchomości czyli w Niemczech.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego własnego stanowiska Jednostki w jej indywidualnej sprawie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia, co następuje.

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 27 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ), miejscem świadczenia usług, co do zasady, jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania.

Jednakże od tej ogólnej zasady wprowadzone zostały pewne odstępstwa, których kryterium wyodrębnienia są m.in. : rodzaj świadczonych usług, miejsce faktycznego ich świadczenia, nabywcy lub jego siedziby.

Stosownie do zapisu art. 27 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomością, w tym także świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Należy również podkreślić, że przykłady usług, zostały przez ustawodawcę ujęte w formie katalogu otwartego, co oznacza, że również inne usługi (związane z nieruchomością) nie wymienione w art. 27 ust. 2 pkt 1 cytowanej ustawy, będą podlegały tym samym zasadom opodatkowania. Zasadnicze znaczenie będzie tutaj odgrywało pojęcie nieruchomości, które obejmuje również jej części składowe. W takim przypadku należy także mieć na uwadze, że świadczone usługi muszą być związane z konkretną nieruchomością, której musi być znana chociażby dokładna lokalizacja. Wobec takiego zapisu ustawy drugorzędnego znaczenia nabiera fakt kto jest nabywcą usługi - podstawowym kryterium oceny dla określenia miejsca opodatkowania jest miejsce położenia nieruchomości

Opodatkowanie usług związanych z nieruchomościami będzie zależało więc od statusu podatkowego nabywcy w kraju członkowskim. Jeśli będzie nim podatnik od wartości dodanej to on przejmie na siebie obowiązek rozliczenia podatku na zasadzie samoopodatkowania w kraju położenia nieruchomości. Jeśli nabywcą usługi nie będzie podatnik od wartości dodanej to polski podatnik będzie musiał dokonać rejestracji w kraju położenia nieruchomości i sam rozliczyć podatek należny od świadczonej usługi.

W świetle powyższego, jeżeli będzie Pan świadczył usługi montażu schodów (niezależnie od tego jaki zakres prac wiąże się z ich zamontowaniem) wraz z ich dostawą na konkretnej nieruchomości na terenie Niemiec a nabywcą będzie osoba fizyczna to będzie Pan zobowiązany dokonać rejestracji w kraju położenia nieruchomości. Oznacza to, że w konsekwencji opodatkowanie nastąpi na terytorium tego państwa według zasad w państwie tym obowiązujących.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że stanowisko Podatnika wyrażone w piśmie jest nieprawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje;
- iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia;
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia .

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej ( art. 1 ust. 1 pkt 1 lit.a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej - Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm.).

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu