Strona (UG) w ramach swojej działalności przekazuje wykonawcy odpłatnie specyfikacje przetargową w ramach ogłoszonego przetargu na podstawie ustawy P... - Interpretacja - PP-443/59/156/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.06.2005, sygn. PP-443/59/156/2005, Urząd Skarbowy w Łukowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Strona (UG) w ramach swojej działalności przekazuje wykonawcy odpłatnie specyfikacje przetargową w ramach ogłoszonego przetargu na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych. Cena za przekazanie specyfikacji przetargowej pokrywa jedynie koszty druku tej specyfikacji i jej przekazania. Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego Strona sformowała zapytanie czy przekazanie tej specyfikacji w ramach ogłoszonego przetargu jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Zajmując swe stanowisko Strona poinformowała, iż przekazanie specyfikacji w ramach ogłoszonego przetargu na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych wyłączone jest z opodatkowania podatkiem VAT z racji tego, iż nie uznaje się za podatnika podatku VAT organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmianami) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez odpłatną dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1). Zgodnie z art. 42 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. nr 19 poz. 177 ze zmianami) zamawiający przekazuje wykonawcy specyfikację istotnych warunków zamówienia nie później niż w terminie 5 dni od dnia otrzymania wniosku o jej przekazanie. Cena, jakiej wolno żądać za specyfikację istotnych warunków zamówienia, może pokrywać jedynie koszty jej druku oraz przekazania. Przekazanie więc specyfikacji przetargowej nie ma charakteru zarobkowego i jest obowiązkiem nałożonym przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych na zamawiającego. Tym samym w świetle art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, nie można mówić o odpłatności za przekazaną specyfikację, a jedynie o zwrocie kosztów. W konsekwencji uznać należy, iż udostępnianie specyfikacji przetargowej w ramach ogłoszonego przetargu na podstawie ustawy o zamówieniach publicznych następuje na warunkach ściśle określonych ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych i nie należy utożsamiać takiego przekazania z dostawa towarów w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmianami), a tym samym przekazanie takiej specyfikacji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym potwierdzam stanowisko Strony, iż przekazanie specyfikacji w ramach ogłoszonego przetargu na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych wyłączone jest z opodatkowania podatkiem VAT.

Powyższe postanowienie wydano na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Ewentualna zmiana stanu prawnego skutkuje utratą aktualności interpretacji. Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Łukowie