Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 927 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.08.2005r. (uzupełnionym pismem z dnia 23.08.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie nieodpłatnego przekazania działki w wyniku podziału Spółdzielni Mieszkaniowej
stwierdzam, że:
stanowisko podatnika przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
U z a s a d n i e n i e
W złożonym w tut. organie podatkowym piśmie z dnia 02 sierpnia 2005r. (uzupełnionym pismem z dnia 23.08.2005r). Podatnik przedstawił stan faktyczny z którego wynika, iż na podstawie uchwały nr ...Zebrania Przedstawicieli ... Spółdzielni Mieszkaniowej w wyniku jej podziału powstała ... Spółdzielnia Mieszkaniowa ...
....Spółdzielnia Mieszkaniowa z początkiem lat 60 -tych dwudziestego wieku na działce X o powierzchni ...m2, dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą k.w karta .... położonej przy ul. ... wybudowała część wielorodzinnego budynku mieszkalnego. Działka X na której wybudowano część budynku stanowiła własność osoby trzeciej.
Działkę X ...Spółdzielnia Mieszkaniowa z dniem ...1979r nabyła poprzez zasiedzenie.
Podział ... Spółdzielni Mieszkaniowej od strony terytorialnej został przeprowadzony w ten sposób, iż w "starej Spółdzielni" pozostały nieruchomości położone na Osiedlu ... nieruchomości przy ul. ..., zaś nowopowstała ... Spółdzielnia Mieszkaniowa ... przyjęła wszystkie pozostałe nieruchomości terytorialne związane uprzednio z Administracją Osiedla ... Dotyczy to również działki X wraz ze znajdującą się na niej częścią budynku mieszkalnego. ...Spółdzielnia Mieszkaniowa ... zarządza tą działką i częścią budynku na niej usytuowanym. Działka X sąsiaduje z drugą działką będącą w użytkowaniu wieczystym ....SM ...na której usytuowana jest druga część budynku.
Działka X nie została ujęta na liście nieruchomości przechodzących do ...SM .... stanowiącej załącznik do uchwały podziałowej (Sąd Rejonowy w ... postanowieniem z dnia ...2004r. stwierdził zasiedzenie).
Uchwałą nr ... Zebrania Przedstawicieli Spółdzielni Mieszkaniowej w ... Zebranie wyraziło zgodę na nieodpłatne przekazanie przez tą Spółdzielnię na rzecz ... Spółdzielni Mieszkaniowej ... działki X przy czym w uchwale określono, iż przekazanie działki wynika z konieczności zakończenia spraw związanych z realizacją uchwały podziałowej ... Spółdzielni Mieszkaniowej w ... nr ..../2001 z dnia ... 2001r.
Zdaniem wnioskodawcy, czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż działka X faktycznie przeszła na rzecz ... Spółdzielni Mieszkaniowej ..., zaś umowa nieodpłatnego przekazania tej działki byłaby jedynie kontynuacją, uzupełnieniem podziału ... Spółdzielni Mieszkaniowej.
Po przeanalizowaniu wniosku Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, oraz stan faktyczny w przedmiotowej sprawie tutejszy organ podatkowy stwierdza, co następuje:
Przedmiotowy zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług został określony w art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwaną dalej ustawą o podatku VAT. W ust.1 pkt.1 tego artykułu określono, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W art. 2 pkt.6 ustawy o podatku VAT ustawodawca określił, iż pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Zgodnie z art. 7 ust.1 ustawy o podatku VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust.1 pkt.1, rozumie się, co do zasady, przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel.
Zgodnie z art. 7 ust.2 ustawy o podatku VAT - "Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust.1 pkt.1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
- wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części".
Zgodnie z art. 43 ust.1 pkt. 10 ustawy o podatku VAT - "Zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe".
W świetle art. 29 ust.5 ustawy o podatku VAT - "W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu".
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż na skutek podziału Spółdzielni nastąpiło w 2001r. przekazanie części terenu i budynków. W 2005r. nieodpłatnie dokonano dodatkowo przekazania nieodpłatnego terenu pod przekazanym uprzednio budynkiem mieszkalnym.
Należy zauważyć, iż przekazując budynek mieszkalny bez prawa do terenu, na którym ten budynek się znajduje, w istocie przekazano prawo - nakłady na nieruchomości.
Aktualnie nieodpłatne przekazanie nieruchomości wiąże się zatem z przejściem prawa własności do budynku mieszkalnego znajdującego się na nieruchomości - stosownie do treści art. 48 Kodeksu cywilnego stanowiącego, że do części składowych gruntu należą m.in. budynki.
Odnosząc się zatem do powyższych czynności w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wskazać należy, że art. 43 ust.1 pkt.10 ustawy o VAT stanowi, że zwalnia się od podatku VAT dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. Jednocześnie skoro art. 29 ust.5 ustawy o podatku VAT stanowi, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu, zwolnienie przewidziane dla dostawy budynków mieszkalnych rozciąga się na dostawę gruntu, na którym posadowiony jest budynek.
Zatem tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż wyżej wymieniona czynność podlega podatkowi od towarów i usług, lecz jest od tego podatku zwolniona na podstawie art. 43 ust.1 pkt.10 ustawy o VAT.
Zatem tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko Podatnika w wniosku z dnia 09 września 2005r. jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego i postanawia jak w sentencji.