POSTANOWIENIE - Interpretacja - PV/443-356/IV/2005/DP

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.10.2005, sygn. PV/443-356/IV/2005/DP, Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
Referencje
PI/005-109/05/Z/09, decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 29.07.2005 r., który wpłynął do Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, ul. Żaglowa 2, następnie przekazanego według właściwości Naczelnikowi Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku (data wpływu do tut. Urzędu 05.08.2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 09.09.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wyłączenia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - dalej zwanej ustawą o VAT, wydzielenia ze spółki dzielonej i przekazania do spółki nowo zawiązanej (przejmującej : tzw. podział przez wydzielenie w trybie przepisów Kodeksu spółek handlowych) składników majątkowych i niemajątkowych

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Zgodnie z przedstawionym przez Wnioskodawcę stanem faktycznym zgromadzenie wspólników Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podjęło uchwałę o podziale Spółki przez wydzielenie części jej majątku w rozmiarach pozwalających na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej, w oparciu o wydzielony majątek, i przeniesienie go na inną, wcześniej specjalnie w tym celu zawiązaną spółkę, tj. na zasadach określonych przepisami art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) - tzw. podział przez wydzielenie. Pozostałe w Spółce dzielonej składniki majątku także stanowią zorganizowane przedsiębiorstwo, przy czym wydzielona i przejęta przez nowoutworzony podmiot przejmujący część składników majątku Spółki dzielonej objęła zdecydowaną większość podlegających podziałowi składników majątku. W skład przenoszonej zorganizowanej części przedsiębiorstwa weszły, obok aktywów i zobowiązań, m.in. prawa do znaków towarowych, prawa i obowiązki z licencji, zezwolenia i koncesje, a także prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów. Podział przez wydzielenie powstał na podstawie planu podziału i poddany był badaniu przez biegłego rewidenta wyznaczonego przez właściwy sąd. Podział dokonany został z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych oraz nie miał na celu uniknięcia lub uchylenia się od opodatkowania.

 

Konsekwencją wydzielenia będzie obniżenie kapitałów spółki dzielonej (zakładowego i ewentualnie zapasowego) oraz podwyższenie kapitałów spółki przejmującej, którym będzie odpowiadała wymiana udziałów spółki dzielonej na udziały spółki przejmującej według określonego parytetu, przy czym nowe udziały spółki przejmującej otrzymają wspólnicy spółki dzielonej.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem czy do wydzielonych ze Spółki dzielonej i przekazanych do spółki nowoutworzonej składników majątkowych i niemajątkowych, składających się na przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego, ma zastosowanie przepis art. 6 pkt 1 ustawy o VAT

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na przepis art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, aby wydzielona część niematerialnych i materialnych składników Spółki mogła być uznana za zorganizowane przedsiębiorstwo wystarczające jest, aby posiadała ona potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot gospodarczy. Warunkiem koniecznym jest przy tym, by składniki majątkowe: materialne i niematerialne, wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa, umożliwiały nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego, samodzielnego przedsiębiorstwa. W ocenie Wnioskodawcy użyty przez ustawodawcę zwrot "transakcja zbycia" obejmuje nie tylko sprzedaż, ale także inne rozporządzenie majątkiem podmiotu, stanowiącym zorganizowane przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), w tym także wydzielenie części majątku Spółki w zorganizowanej formie samodzielnego funkcjonalnie przedsiębiorstwa i przeniesienie tego majątku do innej spółki. Zdaniem Wnioskodawcy ustanowiony w analizowanym przepisie wymóg sporządzenia bilansu dotyczy jedynie zakładu (oddziału) będącego przedmiotem obrotu. Nie dotyczy on zaś rozporządzenia majątkiem w takich rozmiarach, że stanowi on zorganizowane przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego.

W opinii Wnioskodawcy odmienne rozumienie tego przepisu ograniczałoby dzielenie spółek - co stanowiłoby zaprzeczenie celowi ustawy Kodeks spółek handlowych, jakim jest restrukturyzacja spółek m.in. przez podział dotychczasowego majątku zgromadzonego przez wspólników w spółce, przeprowadzony w sferze "właścicielskiej" (kapitałowej), oraz oznaczałoby brak konsekwencji ustawodawcy wyrażający się w preferowaniu odpłatnej sprzedaży przedsiębiorstwa, gdzie określona jest cena zbywanego przedsiębiorstwa, a więc obrót w rozumieniu przepisów art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, wobec wydzielenia zorganizowanego przedsiębiorstwa z dotychczasowych składników majątku (aktywów i pasywów), gdzie obrót, rozumiany jako świadczenie wzajemne stosunku obligacyjnego, praktycznie w ogóle nie występuje lub jest trudny do określenia.

Zdaniem Wnioskodawcy wyłączenie stosowania przepisów art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, w tym przypadku, stanowiłoby zaprzeczenie zasady neutralności podatku VAT do czynności, których przedmiotem jest zorganizowane przedsiębiorstwo.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, tut. Organ stwierdza, co następuje:

Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług określają przepisy art. 5 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przepisów ustawy nie stosuje się m.in. do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans (art. 6 pkt 1 ustawy o VAT).

Wyłączenie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w/w transakcji jest konsekwencją postanowień art. 5(8) VI Dyrektywy, który w przypadku przekazania, odpłatnie lub nieodpłatnie jako wkładu do spółki całości lub części aktywów, pozostawia w gestii państw członkowskich, uznanie, że dostawa towarów nie miała miejsca i że w takim przypadku odbiorca będzie traktowany jako prawny następca przekazującego. Państwa członkowskie, w miarę potrzeb, mogą przedsięwziąć środki konieczne w celu zapobieżenia zakłóceniu konkurencji, w przypadku, gdy odbiorca nie podlega w pełni obowiązkowi podatkowemu.

Polski ustawodawca nie zdefiniował pojęcia "transakcji zbycia" korzystającej z wyłączenia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. W ocenie tut. Organu "transakcję zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu dostawy towarów, w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, tzn. zbycie przedsiębiorstwa obejmuje wszelkie czynności w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel, np. sprzedaż, zamiana, darowizna, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aport).

Brak jest również w ustawie o VAT definicji pojęcia "przedsiębiorstwa". Prawidłowym wydaje się być posłużenie się w tym przypadku przepisami art. 55 Kodeksu cywilnego, według którego przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Jak zaznaczył Wnioskodawca, w wyniku procesów restrukturyzacyjnych Podatnika doszło do przeniesienia części majątku Spółki na spółkę nowo zawiązaną, tj. do podziału przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych. Wydzielona część majątku Spółki stanowi, w ocenie Wnioskodawcy, zorganizowane przedsiębiorstwo, pozwalające na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. Jednocześnie pozostałe w Spółce dzielonej składniki majątku także stanowią zorganizowane przedsiębiorstwo, co oznacza, że byt prawny Podatnika nie zostanie zakończony. Również na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, w przypadku podziału przez wydzielenie spółka dzielona nie zostaje rozwiązana (art. 530 § 2). Jednakże w ocenie tut. Organu w zaistniałym stanie faktycznym przy dokonaniu przedmiotowej czynności nie mamy do czynienia z przedsiębiorstwem rozumianym jako całość.

Uznać zatem należy, iż dla celów podatku od towarów i usług doszło do transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Natomiast, aby owa transakcja nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jej przedmiotem powinno być przedsiębiorstwo lub zakład samodzielnie sporządzający bilans.

Reasumując, w ocenie tut. Organu transakcja zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, nie sporządzającej samodzielnie bilansu, nie będzie korzystała z wyłączenia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie przepisów art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Pomorski Urząd Skarbowy