Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.97 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 16.05.2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z usługami świadczonymi przez obywatela Francji będącego osobą fizyczną, nie prowadzącą działalności gospodarczej (tym samym nie będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej)
stwierdzam, że
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
UZASADNIENIE
Przedsiębiorstwo X będące podatnikiem VAT (dotychczas nie dokonujące transakcji wewnątrzwspólnotowych) posiadające siedzibę w Gdańsku w marcu br. zawarło umowę z obywatelem Francji będącym osobą fizyczną, nie prowadzącą działalności gospodarczej (tym samym nie będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej), na stałe zamieszkującym we Francji. Na podstawie umowy kontrahent udostępni Spółce bazę adresową targów i wystaw organizowanych w 127 krajach świata wraz z dostępem administracyjnym do bazy (udzielając jednocześnie wyłącznego prawa do korzystania z bazy) i dostępem do serwera w celu rozwoju, eksploatacji i komercjalizacji strony internetowej oraz wydawania przewodnika w wersji papierowej. Ponadto, kontrahent przeszkoli wskazanych przez Spółkę pracowników oraz zapewni inne należyte środki aby wypełnić swoje zobowiązania wynikające z umowy.
Wynagrodzenie z tytułu umowy składa się z trzech elementów. Kontrahent z tytułu świadczonych usług nie wystawi faktury. Rozliczenie nastąpi na podstawie przedmiotowej umowy.
Podatnik pyta, czy w związku z dostarczaniem przez kontrahenta (osobę fizyczną zamieszkującą we Francji, nie prowadzącą działalności gospodarczej oraz nie będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej) świadczenia polegającego na udostępnieniu prawa do korzystania z bazy targów i wystaw oraz czynności związane z przeszkoleniem pracowników jak również inne świadczenia wpływające na właściwe wykonanie umowy, w przypadku gdy usługi traktowane będą jako import usług w rozumieniu ustawy o VAT podatek ten można uznać jako naliczony (pomniejszając tym samym odprowadzany do urzędu skarbowego podatek należny), biorąc pod uwagę to, że Spółka realizuje sprzedaż wyłącznie opodatkowaną a kontrahent nie jest podatnikiem od wartości dodanej i tym samym nie wystawi faktury.
Podatnik twierdzi, iż skoro kontrahent nie prowadzi działalności i nie jest podatnikiem podatku od wartości dodanej (a w związku z tym nie wystawi faktury) Spółce nie przysługuje prawo pomniejszenia podatku należnego o podatek obliczony z tytułu importu usług (mimo, że zakupy są w całości związane ze sprzedażą opodatkowaną).
Należy stwierdzić:
Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przez import usług - rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.
Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.
W myśl art. 17 ust. 2 przepisów ust. 1 pkt 4 nie stosuje się w przypadku usług i towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem usług określonych w art. 27 ust. 3 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca. W przypadkach wymienionych w art. 27 ust. 3 przepis ust. 1 pkt 4 stosuje się, jeżeli usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium kraju.
Z importem usług będziemy mieli zatem do czynienia wówczas, gdy zostaną spełnione łącznie następujące przesłanki:
- usługobiorcą jest osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna mająca siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu na terytorium Polski,
- usługodawcą jest podatnik posiadający siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju,
- usługodawca nie rozliczył podatku należnego z tytułu wykonanej usługi na terenie Polski
przy czym
zawsze zobowiązanym do rozliczenia podatku z tytułu wykonanej usługi w/w usługodawcy jest usługobiorca w przypadkach określonych:
- w art.27 ust.3 ustawy, czyli świadczenia usług niematerialnych wymienionych w art.27 ust.4, na rzecz usługobiorcy-podatnika, o którym mowa w art.15 ustawy VAT, posiadającego siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium Polski oraz
- w przypadkach określonych a w art.28 ust.3,4,6 i 7, przy których usługobiorcą jest podmiot zarejestrowany jako podatnik VAT UE zgodnie z art.97, czyli w Polsce, który podał świadczącemu usługę swój numer identyfikacyjny VAT UE Polski.
W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
W powyższym przypadku prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje na podstawie art. 86 ust. 10 pkt 2 - w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca.
Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy - art. 86 ust. 11.
W związku z powyższym podatek płacony przez nabywcę usługi jest dla niego jednocześnie podatkiem naliczonym do odliczenia.