P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - NPV-443-04/NO-2/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.04.2005, sygn. NPV-443-04/NO-2/05, Urząd Skarbowy we Włodawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a §1, §2, §3, §4, art. 14b §1, §2, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz.926 z późn. zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie postanawia uznać stanowisko zawarte we wniosku z dnia 06.01.2005r. o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W związku z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w powyższej sprawie i informuje;

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:

Podatnik prowadzi aptekę i od hurtowni farmaceutycznej otrzymuje premię pieniężną po zrealizowaniu określonego pułapu obrotów i zapłacie należności w przewidzianym umową terminie.Premia nie powoduje obniżenia ceny towaru. Premii nie można przypisać do konkretnej faktury zakupu.

Pytanie podatnika:

Czy premia tego typu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Stanowisko podatnika:

Premia pieniężna nie podlega podatkowi od towarów i usług, ponieważ nie jest ona towarem w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług ani usługą w rozumieniu art. 8 tej ustawy.

Stanowisko organu podatkowego:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. O podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przy czym zgodnie z art. 7 ust.1 wymienionej ustawy, dostawą towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jako właściciel.

Natomiast z art.8 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7.

W przedmiotowej sprawie premia będąca świadczeniem nie powiązanym z konkretną transakcją a przyznana za spełnienie określonych warunków związanych z realizacją określonego pułapu obrotów i terminowej zapłaty należności, powinna być na gruncie przepisów dotyczących podatku od towarów i usług uznana za odpłatne świadczenie usług o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku VAT.

Należy podkreślić, że premia o której mowa w zapytaniu nie odnosi się do żadnej konkretnej sytuacji, lecz stanowi świadczenie odrębne, które jest przyznawane za spełnienie określonych warunków. Premia pieniężna stanowi w takim przypadku rodzaj wynagrodzenia nabywcy za świadczenie na rzecz dostawcy usługi. Jest zatem swego rodzaju nagrodą za efekty współpracy handlowej pomiędzy stronami.

Należy zauważyć, ze każde nie będące dostawą towarów odpłatne zobowiązanie się podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności do działania, zaniechania lub tolerowania czyjegoś zachowania stanowi świadczenie usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Wobec tego premia pieniężna stanowi odpłatne świadczenie usług i winna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie za art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy- do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włodawie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

Urząd Skarbowy we Włodawie