Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku z dn. 25.03.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie wynikającego z art. 14 ustawy o VAT obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług lokalu użytkowego w związku z zaprzestaniem przez Wnioskodawcę wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, uznaje stanowisko Wnioskodawcy za
nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia 25.03.2005 r. zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług lokalu użytkowego w związku z zaprzestaniem przez Pana wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.
Od 09.07.1993 r. jest Pan zarejestrowanym w tutejszym Urzędzie podatnikiem podatku od towarów i usług; prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego jako osoba fizyczna. W dniu 18.10.1995 r. nabył Pan wraz z małżonką z majątku wspólnego lokal użytkowy. Lokal ten od momentu zakupu wykorzystywany był przez Pana do działalności gospodarczej i wprowadzony do ewidencji środków trwałych.
Dokonał Pan obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na zakupie tego lokalu w części związanej ze sprzedażą opodatkowaną; pozostała część podatku naliczonego zwiększyła wartość początkową środka trwałego.
Z dniem 31.03.2005 r. zaprzestał Pan prowadzenia działalności gospodarczej. Jednocześnie Pana małżonka zamierza rozpocząć wykonywanie działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług polegającej na wynajmie przedmiotowego lokalu. Działalność ta opodatkowana będzie podatkiem dochodowym od osób fizycznych według zasad określonych w art. 9a ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z póź. zm.).
Pana zdaniem - nie ma Pan wynikającego z art. 14 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 ze zm.) obowiązku opodatkowania podatkiem VAT lokalu użytkowego w związku z zaprzestaniem przez Pana prowadzenia działalności gospodarczej z uwagi na to, że lokal ten nadal będzie wykorzystywany do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem VAT przez Pana małżonkę.
Stanowisko Strony w
przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadząc działalność jako osoba fizyczna odliczył Pan podatek naliczony na zakupie lokalu użytkowego (stanowiącego środek trwały w firmie) w części związanej ze sprzedażą opodatkowaną. Na dzień zaprzestania działalności posiadał Pan ten lokal. Zatem winien Pan wypełnić obowiązki wynikające z art. 14 ustawy o VAT.
Stosownie do art. 14 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego na podstawie art. 96 ust. 6 ustawy, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego. Przepis ten w myśl ust. 4 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Na podstawie art. 14 ust. 5 wyżej cytowanej ustawypodatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu - w terminie 14 dni, licząc od dnia tego zaprzestania. Podstawą opodatkowania jest wartość towarów podlegających spisowi z natury ustalona zgodnie z art. 29 ust. 10 ustawy, tj. wg ceny nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.
Obowiązek podatkowy w przypadku, o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy powstaje w dniu, w którym powinien być sporządzony spis z natury, nie później jednak niż 14 dnia, licząc od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.
W świetle wyżej cytowanych przepisów okoliczność, że w lokalu tym będzie prowadziła działalność gospodarczą Pana małżonka, jest bez znaczenia z punktu widzenia wynikającego z tych przepisów obowiązku opodatkowania lokalu, który po nabyciu nie został odprzedany.
Zatem jest Pan obowiązany przedmiotowy lokal ująć w spisie z natury, opodatkować podatkiem należnym jako podstawę przyjmując wartość lokalu według ceny jego nabycia i rozliczyć w deklaracji dla podatku od towarów i usług.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta; wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.
Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.
Stosownie do art. 222 powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa, zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie a także powinno zawierać znaki opłaty skarbowej (o wartości 5,00 zł od pisma i o wartości 0,50 zł od każdego załącznika).