Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu działając na podstawie art. 216 i art. 14a- 14c ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.04.2005 r. w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług premii za wykonanie planu otrzymanej od podatnika z Austrii zarejestrowanego na potrzeby transakcji wewnątrz wspólnotowych
postanawia
uznać za prawidłowe stanowisko podatnika, iż określone zachowanie podatnika powodujące przyznanie premii podlega opodatkowaniu, a miejscem świadczenia i opodatkowania będzie terytorium Austrii.
UZSADNIENIE
W dniu 7.04.2005 r. pani "X" złożyła wniosek o udzielenie interpretacji w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług premii za wykonanie planu otrzymanej od podatnika z Austrii zarejestrowanego na potrzeby transakcji wewnątrz wspólnotowych.
Zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Stan faktyczny przedstawia się następująco: podatnik świadczy usługi pośrednictwa sprzedaży towarów na terytorium Polski na rzecz podatnika z Austrii zarejestrowanego na potrzeby transakcji wewnątrz wspólnotowych. Za wykonanie określonego planu sprzedaży podatnik otrzymuje premię.
Zdaniem naczelnika tut. urzędu premia wypłacana za spełnienie określonych zachowań, a więc w tym przypadku wykonanie określonego planu jest wynagrodzeniem za świadczenie usług. Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm.) przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Wypłacane premie pieniężne traktowane są więc jak zapłata za usługę podlegającą opodatkowaniu.
Miejscem świadczenia tych czynności jako nierozerwalnie związanych z usługą pośrednictwa sprzedaży towarów będzie, zdaniem tut. organu, miejsce dokonania dostawy towarów tj. Austria, a podatek rozliczy podmiot austriacki na podstawie wystawionej przez polskiego podatnika (wykonawcy usług) faktury.
Zastosowanie będzie miał tu bowiem § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zgodnie z którym, w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów z zastrzeżeniem ust. 2 gdzie w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer pod którym jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 1 ma miejsce świadczona usługa - miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.
Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela więc pogląd podatnika w zasadniczej części to jest uznaje, że czynności związane z otrzymaniem premii podlegają opodatkowaniu, a miejscem ich opodatkowania jest w tym przypadku Austria. Natomiast nie podziela stanowiska podatnika, iż powyższe premie mają charakter dotacji, subwencji lub dopłat o podobnym charakterze i jako takie właśnie stanowią obrót podlegający opodatkowaniu podatkiem VAT.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak sentencji.
Powyższa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Interpretacja jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tut. urzędu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).