Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 8, poz. 60) w brzmieniu obowiązującym do 31 gr... - Interpretacja - PP-I-005/6/TŁ/05

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.05.2005, sygn. PP-I-005/6/TŁ/05, Izba Skarbowa w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 8, poz. 60) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2004 r., Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia treść udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Prudniku informacji z 26 listopada 2004 r., Nr PP-4431/48/AZ/04 o zakresie stosowania prawa podatkowego, udzielonej w odpowiedzi na wniosek Urzędu

Jednostka zwróciła się do Urzędu Skarbowego w Prudniku z następującymi pytaniami:

1. Czy przy obciążaniu pracownika za prywatne rozmowy telefoniczne powadzone z aparatu służbowego należy wystawić faktury indywidualne dla każdego pracownika, czy też wystarczające jest wystawienie jednej zbiorczej faktury wewnętrznej na koniec miesiąca? Zaznaczono przy tym, że pracownicy wpłacają należność za rozmowy telefoniczne na druku ścisłego zarachowania kwitariusz k-103. Zdaniem Podatnika możliwe jest zarówno wystawienie faktury dla pracownika, jak i wystawienie jednej zbiorczej faktury wewnętrznej, uwzględniając wszystkie wpłaty za rozmowy telefoniczne brutto i nie naliczając podatku należnego i nie odliczając podatku naliczonego.

2. Czy czynności polegające na odpłatnym udostępnianiu oferentom specyfikacji istotnych warunków zamówienia w ramach organizowanych przetargów podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT? Zdaniem Podatnika wydanie takich dokumentów jest dostawa towarów i w związku z tym podlega opodatkowaniu podstawowa stawka podatku VAT.

3. Czy wkłady niepieniężne (aport) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego podlegają ustawie o VAT? Podatnik stoi na stanowisku, iż czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

4. Czy przekazanie nagrody rzeczowej o wartości przekraczającej 50 zł zwycięzcom konkursów podlega opodatkowaniu VAT w przypadku, gdy Jednostka nie odlicza podatku naliczonego od zakupionych towarów przeznaczonych na nagrody? Zdaniem podatnika, skoro przekazywanie nagród nie jest związane z działalnością Urzędu Gminy, to Jednostkanie może obniżać podatku naliczonego, a fakturę wewnętrzna wystawić należy bez podatku VAT.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdza co następuje:

Ad. 1 Zgodnie z art. 106 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy tego podatku nie maja obowiązku wystawiania faktur VAT osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy ci są obowiązani do wystawienia faktury. Natomiast obowiązek wystawiania faktur wewnętrznych wynika z art. 106 ust. 7 powyższej ustawy. Za dany okres rozliczeniowy podatnik może więc wystawić jedna fakturę, dokumentującą: przekazanie towarów bez wynagrodzenia, nieodpłatne świadczenie usług, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca oraz import usług. Faktury wewnętrzne wystawia się także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.Z powyższych przepisów wynika zatem, iż Jednostka ma obowiązek wystawiania faktury VAT jedynie na indywidualne żądanie każdego pracownika. Nie ma również możliwości wystawiania na koniec każdego miesiąca jednej zbiorczej faktury wewnętrznej, uwzględniającej wszystkie wpłaty pracowników za prywatne rozmowy telefoniczne. Obrót osiągnięty z tytułu przedmiotowych usług powinien być więc traktowany jako obrót bezrachunkowy i ewidencjonowany w dokumentacji podatkowo-księgowej na podstawie wystawianych przez Jednostkę dowodów wpłaty.

Ad. 2 Stosownie do przepisu art. 5 ust. 1 powołanej ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług oraz odpłatna dostawa towarów na terytorium RP. Jednakże, zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, podatnikiem podatku od towarów i usług nie są organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Nadto, przepis § 8 ust. 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz.970 ze zm.) zwalnia z tego podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własna odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Zatem organy władzy publicznej i urzędy je obsługujące oraz jednostki samorząduterytorialnego są, podatnikami podatku od towarów i usług wyłącznie w zakresie czynności mających charakter działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Obowiązek przekazania specyfikacji istotnych warunków zamówienia wynika z przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz.177 ze zm.). Zgodnie z przepisem art. 37 tej ustawy, specyfikacje przetargowe przekazywane są nieodpłatnie, z zastrzeżeniem art. 42 ust. 2, który stanowi, że cena, jakiej wolno żądać za materiały przetargowe, może pokrywać jedynie koszty ich druku oraz przekazania. Przekazanie takie nie ma więc charakteru zarobkowego i jest obowiązkiem nałożonym przez ustawę na zamawiającego - w tym wypadku jednostkę samorządu terytorialnego i co za tym idzie, jest czynnością wyłączoną, z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Ad. 3 Stosownie do § 8 ust. 1 pkt 6 w/cyt. rozporządzenia Ministra Finansów, zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego. Czynność taka podlega zatem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, lecz jest ona jednocześnie zwolniona z tego podatku. Jednakże w przypadku aportu całego przedsiębiorstwa zastosowanie ma art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Ad. 4 Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organizacji stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne przekazania towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Natomiast w myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.Zatem przeznaczanie przez X nagród rzeczowych w organizowanych przez siebie konkursach nie rodzi obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy Jednostka nie dokonała obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w tym okresie przepisy prawa podatkowego.

Izba Skarbowa w Opolu