Temat interpretacji
Na podstawie art.14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr137, poz.926 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - art.14a §4.
Pismem z dnia 19.01.2005r. (data wpływu do urzędu- 20.01.2005r) uzupełnionym pismem z dnia 31.01.2005r (data wpływu do urzędu-01.02.2005r) zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu z prośbą o wydanie pisemnej informacji w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych przez tłumaczy przysięgłych na zlecenie sądu, policji, prokuratury.
Z przedstawionej w piśmie sytuacji wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie tłumaczeń i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Również wykonuje Pani tłumaczenia na zlecenie sądu, policji, prokuratury. Zdaniem Pani przychody z działalności wykonywanej osobiście nie mogą być zaliczane do przychodów uzyskanych z wykonywania usług jako tłumacz z pozarolniczej działalności gospodarczej i nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Ponadto w piśmie z dnia 31.01.2005r informuje Pani, iż
tłumaczenia na zlecenie sądu wykonuje w określonym czasie, oraz osobiście ponosi odpowiedzialność za tłumaczony tekst wobec osób trzecich. Za wykonane zlecenie nie otrzymuje Pani od zleceniodawcy zwrotu poniesionych niezbędnych kosztów, gdyż wykonuje je Pani w oparciu o własne materiały.
Odpowiadając na wyżej przedstawione zagadnienie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu wyjaśnia, co następuje:
Dokonując analizy zagadnienia, należy stwierdzić, że do powyżej opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy:
art.15 ust.3 pkt.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr54 z 2004r, poz.535 ze zm)
§ 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r Nr 97,
poz.971).
art.13 pkt.2-8 ustawy z dnia 26.07.1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r Nr14, poz.176 ze zm.)
Zgodnie z art. 15 ust.3 pkt.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U.z 2004r Nr54, poz.535) zwanej dalej ustawą o podatku od towarów i usług, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art.13 pkt.2-8 ustawy z dnia 26.07.1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r Nr14, poz.176 ze zm.) jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecenie czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.
W myśl art.13 pkt.6 ustawy z dnia 26.07.1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r Nr14, poz.176 ze zm.) zwanej dalej ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonywanie określonych czynności(...).
Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż z samodzielnie wykonywaną działalnością nie mamy do czynienia jedynie wówczas, gdy podatnik, któremu organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów zlecił wykonywanie określonych czynności:
1.przy wykonaniu tych czynności korzysta wyłącznie lub przede wszystkim z organizacji infrastruktury podmiotu, na rzecz którego działalność jest prowadzona,
2.nie ponosi ryzyka ekonomicznego,
3.nie ponosi odpowiedzialności wobec osób trzecich za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą tzn.
odpowiedzialność tą ponosi wyłącznie pracodawca.
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Pani ponosi odpowiedzialność za tłumaczony tekst wobec osób trzecich, co jednocześnie powoduje, że w omawianym przypadku nie zostały spełnione przesłanki wymienione w art.15 ust.3 pkt.3 ustawy o podatku od towarów i usług.
W związku z powyższym należy stwierdzić, iż czynności świadczone przez podatnika będącego tłumaczem na zlecenie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według zasad ogólnych i powinny być udokumentowane fakturą VAT zgodnie z przepisami §12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r Nr 97, poz.971).
Reasumując należy stwierdzić, że nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jedynie te czynności określone w art.13 ust.6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które realizowane są w oparciu o stosunek prawny, w ramach którego zostaną sformułowane elementy określające warunki osobistego wykonywania czynności w ramach danego stosunku prawnego, a także przejęcie odpowiedzialności zlecającego (w konkretnym przypadku sądu, prokuratury, policji) za czynności usługodawcy. Czynności wymienione w ww. art.13 pkt.6, które są realizowane w oparciu o stosunek prawny, w którym nie określono odpowiedzialności zlecającego za czynności usługodawcy-jako nie spełniające wymogów wymienionych w art.15 ust.3 pkt.3 ustawy o podatku od towarów i usług- podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z tytułu samodzielnej działalności gospodarczej.
Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień obowiązywania ww. przepisów w zakresie podatku od towarów i usług. Zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego, bądź zmiana przepisów może mieć wpływ na zmianę zakresu obowiązków podatnika.