Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) w związku ze złożonym w dniu29-03-2005r. wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowaniaprawa podatkowego rozstrzygając kwestię opodatkowania podatkiem od towarów i usług prac budowlanych polegających na rozbudowie i termomodernizacji Domu Pomocy Społecznej Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku postanawia stwierdzić, iż stanowisko Pana przedstawione w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.
Stan faktyczny Jak wynika z treści złożonego wniosku przystąpił Pan do prac budowlanych polegających na rozbudowie i termomodernizacji budynku Domu Pomocy Społecznej w .......
Na tle powyższego stanu faktycznego zostało zadane następujące pytanie: - jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować wykonanie prac budowlanych w budynku Domu Pomocy Społecznej w ........?
Stanowisko podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku Zdaniem Pana, wprowadzona ostatnio zmiana przepisów - Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005r zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 17, poz. 150) wyjaśnia watpliwości odnośnie opodatkowania prac budowlanych w budynku Domu Pomocy Społecznej - 7% stawką podatku VAT.
Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt. lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (art. 146 § 2).
Stosownie natomiast do art. 2 pkt. 12 ww. ustawy przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się m.in. budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta RP.
Na mocy obecnie wprowadzonych zmian do załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), od dnia 15 lutego 2005r. obniżona stawka 7% ma zastosowanie również do:
- dostawy następujących budynków zbiorowego zamieszkania, sklasyfikowanych w PKOB pod symbolem ex 1130: domów opieki społecznej, budynków internatów i burs szkolnych, domów studenckich, domów dziecka, domów dla bezdomnych, budynków mieszkalnych na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych oraz aresztów śledczych,- robót polegajacych na budowie, remontach i bieżącej konserwacji obiektów wymienionych powyżej.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż przystąpił Pan od prac budowalanych polegających na rozbudowie i termomodernizacji budynku Domu Pomocy Społecznej.
W świetle wyżej przytoczonych przepisów wykonywanie prac budowlanych w domach opieki społecznej sklasyfikowanych w PKOB 113, od dnia 15 lutego 2005r. podlega opodatkowaniu obniżoną stawką podatkową - 7%.
Wobec powyższego stanowisko Pana wskazane w zapytaniu należy uznać za prawidłowe
Ponadto tut. organ podatkowy zauważa, że do robót wykonanych w domach opieki społecznej przed dniem obowiązywania zmian do powołanego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów ma zastosowanie 22% stawka podatku VAT.
Nadmienia się, iż stanowisko tut. Urzędu w przedmiotowej kwestii przedstawione w piśmie nr ........z dnia .......jest zgodne z wówczas obowiązującym stanem prawnym.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym i wiąże organy podatkowe do czasu zmiany przepisów.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia /art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej/.