Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
W związku z wnioskiem Spółki z dnia 16.06.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu w dniu 17.06.2005 r.) - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.)
uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe.
Uzasadnienie
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że na podstawie umowy Spółki oraz regulacji art. 213 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) powołana została w Spółce Rada Nadzorcza. Obowiązkiem Rady jest stały nadzór nad działalnością Spółki oraz m. in. udzielanie zarządowi zgody na dokonywanie czynności określonych w umowie Spółki. Członkowie Rady Nadzorczej powoływani są do pełnienia swoich funkcji na podstawie podejmowanych uchwał Zgromadzenia Wspólników. Prawa i obowiązki członków rad nadzorczych określone są ponadto w umowie Spółki oraz w ustawie Kodeks spółek handlowych. Stosowny organ Spółki może w każdym czasie odwołać członka Rady z pełnionej funkcji. Członek Rady nie jest odpowiedzialny za wykonywane czynności w stosunku do osób trzecich. Dodatkowo zgodnie z opisanym we wniosku stanem faktycznym członkowie Rady Nadzorczej pobierają wynagrodzenie, ustalone w formie uchwały przez Zgromadzenie Wspólników. Spółka zwraca się z zapytaniem dotyczącym opodatkowania podatkiem od towarów i usług wypłacanych członkom zarządu wynagrodzeń. Jednocześnie Spółka wyraża opinię, że wypłata powyższych wynagrodzeń nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Przez działalność gospodarczą ustawa rozumie wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Jednakże z treści art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy wynika, że za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności wymienionych m.in. w art. 13 pkt 7 ustawy z dn. 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.), tj. przychodów otrzymywanych przez osoby niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecone czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz w oparciu o przepisy Kodeksu spółek handlowych wynika, że powyższe warunki zostały spełnione, a mianowicie: a) funkcję członków rady nadzorczej pełnione są na podstawie aktu powołania w wyniku podjęcia uchwały Walnego Zgromadzenia Wspólników. Stosunek prawny łączący członków rady nadzorczej ze Spółką oparty jest zatem na akcie powołania na członka rady nadzorczej. Stosunek ten charakteryzuje się tym, że członek rady posiada prawo do samodzielnego (tj. bez udziału innych członków rady) wykonywania swoich obowiązków jako członka rady nadzorczej, do których znajduje zastosowanie ustawa Kodeks spółek handlowych oraz umowa spółki, b) z tytułu pełnionej funkcji członek rady otrzymuje wynagrodzenie określone na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników. Uczestnictwo w radzie za odpłatnością oraz określenie warunków wynagrodzenia oznacza, że spełniona jest druga przesłanka wyłączająca tę czynność z zakresu samodzielnej działalności gospodarczej, c) zakres odpowiedzialności wynikający z przepisów art. 293 § 1 Kodeksu spółek handlowych dotyczy odpowiedzialności wobec Spółki za szkodę wyrządzoną z winy członka. Jest to odpowiedzialność na zasadzie winy wyłącznie wobec spółki. Natomiast za działania członka rady nadzorczej mające skutki wobec osób trzecich odpowiedzialność ponosi Spółka. Mając powyższe na względzie stanowisko Spółki określające, że czynności polegające na pełnieniu funkcji członka rady nadzorczej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest prawidłowe.
Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Interpretacja obowiązuje do czasu zmiany przepisów. Zgodnie z art. 14b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie - na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej - Stronie służy prawo wniesienia zażalenia, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego, do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.