Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 20.03.2005 r. (wpł. 21.02.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika odnoszące się do kwestii - dokonania korekty kwoty podatku odliczonego w oparciu o obliczenia proporcji udziału obrotu za cały 2004 rok z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności zrealizowanych w 2004 roku, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo - nie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Stan faktyczny:
Fundacja prowadzi działalność gospodarczą polegającą na dzierżawie nieruchomości. Natomiast, zgodnie ze swoim celem statutowym, pomaga materialnie potomkom śp. (...) starszym osobom, przekazując im co miesiąc zapomogi.
W związku z prowadzoną ww. działalnością, Fundacja ponosi wydatki związane:
- z nakładami z tytułu remontu nieruchomości,
- z kosztami administracyjno-biurowymi, w tym z tytułu zakupu usług prawnych, zakupu usług księgowych, z tytułu opłat czynszu, opłat telekomunikacyjnych i opłat za zużyte media.
Wyszczególnione
wyżej koszty udokumentowane fakturami VAT związane są zarówno z działalnością gospodarczą, jak też z działalnością statutową. Zdaniem Fundacji, nie ma możliwości odrębnego określenia kwot podatku naliczonego, związanych z czynnościami opodatkowanymi.
Ponadto, z podanych przez Fundację danych wynika, że w deklaracji podatkowej VAT-7 za styczeń 2005 r. Fundacja dokonała korekty rozliczenia podatku, o której mowa w art. 91 ust. 1 ustawy. Jednakże do obliczenia proporcji udziału rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo, Fundacja przyjęła wartość sprzedaży opodatkowanej, osiągniętej za cały 2004 r. oraz wysokość wypłat zasiłków dokonanych w 2004 r.
Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii, jak należy określić kwoty podatku naliczonego, związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego ?
Zdaniem Podatnika: W przedstawionej sytuacji, gdy zrealizowane zakupy związane są z działalnością opodatkowaną i z działalnością statutową - stosuje się przepisy art. 90 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Ocena prawna stanowiska Podatnika:
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Podatnik prowadząc działalność opodatkowaną, zwolnioną od podatku, niepodlegającą opodatkowaniu, obowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jednakże w przypadku wykonywania tego rodzaju czynności istnieje pewna kategoria zakupów, jak np. wydatki administracyjno-biurowe, których nie da się jednoznacznie przypisać do konkretnego rodzaju sprzedaży.
W takim przypadku, zgodnie z art. 90 ust. 2 powołanej ustawy, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.
Powyższą proporcję należy ustalić jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. W myśl art. 90 ust. 4 ustawy, proporcję tę określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalona proporcja.
Jednocześnie, stosownie do art. 91 ust. 1 ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31.05.2005 r. po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego, zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej, w sposób określony w art. 90 ust. 2-7, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli kwota korekty nie przekroczy 0,01% kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie.
Uwzględniając powyższe przepisy należy stwierdzić, iż do licznika omawianej proporcji powinni Państwo przyjąć roczny obrót z tytułu czynności, w związku z którymi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, tj. sprzedaży z tytułu wynajmu nieruchomości. Natomiast uwzględniając specyfikę działalności prowadzonej przez Fundację, w mianowniku ustalonej proporcji winni Państwo uwzględnić całkowity obrót uzyskany z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (sprzedaży z tytułu wynajmu nieruchomości) oraz czynności, w związku z którymi nie przysługuje takie prawo, tj. z działalności statutowej. Uznaje się bowiem, że transakcje niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jak i zwolnione, znajdują się w kategorii czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Zatem wartość takich transakcji winna być przyjęta w mianowniku obliczanego na podstawie art. 90 ust. 2-7 ustawy współczynnika proporcji.
Nadmienia się przy tym, że w art. 163 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług postanowiono, że korekta kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91, za rok 2004 dotyczy okresu od dnia 1 maja do końca roku podatkowego. Do obliczenia proporcji przyjmuje się obroty osiągnięte w tym okresie. Obliczoną za ten okres proporcję stosuje się przy wyliczeniu kwoty podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu zgodnie z art. 90 w trakcie 2005 r.
W świetle powyższego uznaje się, że przyjmując dane dotyczące wartości obrotu opodatkowanego i czynności niepodlegających opodatkowaniu za cały 2004 r. do ustalenia proporcji udziału obrotu z tytułu czynności oraz, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi nie przysługuje takie prawo, niewłaściwe dokonali Państwo korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 1 ustawy. Proporcję tę należało bowiem ustalić w oparciu o dane za okres od 01.05.2004 r. do 31.12.2005 r., natomiast do wyliczenia podatku naliczonego podlegającego odliczeniu w trakcie roku 2004 należało zastosować uregulowania zawarte w art. 163 ust. 1 powołanej ustawy.
Zaznacza się ponadto, że zgodnie z ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756) - od dnia 01.06.2005. , zmieniło się m.in. brzmienie art. 90 ustawy (uchylony został art. 90 ust. 7, dodany art. 90 ust. 11).
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,>br>- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika /płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.