Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 11.03.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 16.03.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia 11.03.2005 r. zwrócił się pan do tut. Urzędu o udzielenie interpretacji w sprawie zastosowania przepisu art. 27 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.) w związku ze świadczeniem usług z zakresu konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych (PKD 50.20.A).
Spółka posiada siedzibę na terenie Polski i działa na podstawie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego nr (...) z dnia 05.01.2005 r. zgodnie z wpisem Spółka świadczy na terenie naszego kraju m. in. usługi polegające na naprawie samochodów ciężarowych. Klientami firmy są zarówno kontrahenci krajowi, jak i unijni.
W swoim wniosku Spółka zwraca się z pytaniem czy w przypadku świadczenia w/w usług na terenie Polski dla kontrahenta unijnego, który podał swój numer, pod którym jest zidentyfikowany na terenie Niemiec jako czynny podatnik podatku od wartości dodanej, następnie
w terminie do 30 dni wywozi samochód do innego kraju wspólnoty, ma zastosowanie art. 27 ust. 2 ustawy i usługę należy opodatkować stawką 22% w Polsce. Podatnik stoi na stanowisku, iż ma tutaj zastosowanie ww. przepis i w sytuacji, gdy naprawa dla kontrahenta unijnego została wykonana na terenie naszego kraju należy traktować ją jako usługę materialną i opodatkować stawką 22% w Polsce.
Zdaniem tut. Organu podatkowego stanowisko Pana jest nieprawidłowe. Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz 535 ze zm.) - w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności ; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2 - 6 i art. 28.
Jak wynika z wniosku, firma świadczy usługi na ruchomym majątku rzeczowym, dla których ma zastosowanie art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy, a nie ogólna zasada z art. 27 ust. 1 cytowana powyżej.
W myśl art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy, w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone z zastrzeżeniem art. 28 ust. 7 ustawy.
Zgodnie z art. 28 ust. 7 ustawy w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem, że towary po wykonaniu
tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane.
W myśl art. 28 ust 8 w przypadku, gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, przepis ust. 7 stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju.
Tym samym w sytuacji, gdy usługa świadczona jest dla unijnego nabywcy, który podał usługodawcy swój numer identyfikacji podatkowej, przyjmuje się, że miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało ten numer, pod warunkiem, że w terminie 30 dni od wykonania usługi wywieziono towar z terytorium państwa, na którym usługę wykonano. W tym przypadku polski podatnik nie zapłaci podatku VAT, nie wykaże też w deklaracji podatkowej i prowadzonej ewidencji obrotu z tytułu wykonania takiej usługi. Obowiązek rozliczenia podatku będzie spoczywał na usługobiorcy.
W związku z powyższym ww. usługa świadczona dla kontrahenta unijnego wykonana w kraju przy spełnieniu dodatkowych warunków nie będzie podlegać podatkowi VAT w Polsce, w przeciwnej sytuacji będzie opodatkowana w Polsce stawką 22%.
Powyższa interpretacja:>br>- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
POUCZENIE
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.