Temat interpretacji
Na podstawie art.14b § 5 pkt 1 i art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t.Dz.U. z 2005r. Nr 8,poz.60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pile z dnia 15.07.2005r. Nr PP/443/54/05 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji dotyczącej stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług uchyla sporne postanowienie i uznaje stanowisko Podanika za prawidłowe.
Wnioskiem z dnia 13.06.2005r. Podatniczka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pile o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.).
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w dniu 28.09.2004r. wystawiła Pani fakturę nr 28/2004 oraz w dniu 31.12.2004r. fakturę nr 49/2004 za wykonaną przez Panią usługę - obsługa geodezyjna przyłączy telefonicznych, które to faktury wraz z planami, mapami i opisami wysłano zleceniodawcy.
Wystawione faktury rozliczono w podatku dochodowym oraz zaewidencjonowano w rejestrze sprzedaży VAT i wykazano w deklaracjach VAT-7 za m-c wrzesień oraz grudzień 2004r.
Przesłane materiały wraz z fakturami odesłano jednak do Podatniczki z adnotacją, iż nie zostały przyjęte przez zleceniodawcę.
We wniosku wskazano, że kontrahent uległ przekształceniu, a firma która powstała po przekształceniu nie czuje się
zobowiązana do respektowania zleceń poprzednika chyba, że były zawarte na te prace umowy w formie pisemnej. Ponieważ takiej umowy Pani nie posiadała wykonane roboty nie zostały przyjęte, a w konsekwencji zwrócone zostały faktury, jako bezprzedmiotowe.
Po odmowie przyjęcia przez zleceniodawcę robót i po otrzymaniu oryginałów faktur VAT anulowała Pani faktury, o których mowa oraz dokonała Pani korekty deklaracji podatkowych VAT-7 za m-c wrzesień oraz grudzień 2004r. zmniejszając podstawę opodatkowania i podatek należny.
Zdaniem wnioskodawcy prawidłowo dokonano anulowania przedmiotowych faktur, a w konsekwencji również umniejszenia przychodów i podstawy opodatkowania o wartość nieodebranych usług.
Po rozpatrzeniu wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pile uznał stanowisko przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.
Na postanowienie z dnia 15.07.2005r. wniesiono zażalenie wskazując, iż wykonanie usługi nie nastąpiło, a zatem anulowanie wystawionych faktur było prawidłowe.
Po rozpatrzeniu zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu wyjaśnia:
Zgodnie z art.5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez świadczenie usług, w myśl art. 8 ust.1 ww ustawy rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7 ustawy.
Z powyższego przepisu wynika zatem, iż przez świadczenie usług rozumie się świadczenie na rzecz innego podmiotu - zlecającego wykonanie usługi.Tak więc umowa na wykonanie określonej usługi to umowa dwustronna - zawierana pomiędzy usługodawcą i usługobiorcą.
Jeżeli zatem podmiot, dla którego pierwotnie miała być wykonana usługa nie
istnieje, bądź odstąpi od umowy, to usługa nie może być zrealizowana.
W sytuacji natomiast gdy do realizacji usługi nie doszło wystawione dokumenty - zarówno oryginały jak i kopie faktur należy anulować poprzez dokonanie na nich adnotacji uniemożliwiających ich powtórne wydanie i zachować w aktach.
Zauważyć przy tym należy, że anulowanie faktur VAT dopuszcza się w przypadku nie wystąpienia obrotu, co jest równoznaczne z nie dojściem do skutku transakcji.
Powyższe dotyczy również faktury wystawionej w trybie art.108 ww ustawy o podatku od towarów i usług, która rodzi obowiązek podatkowy tylko wtedy, gdy dokumentuje dokonanie sprzedaży i została wprowadzona do obrotu prawnego. Jeżeli faktura taka nie stanowi potwierdzenia sprzedaży w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług i nie została wprowadzona do obrotu prawnego można ją anulować. Faktura jedynie sporządzona a nie wprowadzona do obrotu prawnego nie rodzi bowiem obowiązku podatkowego w trybie
art.108 ustawy o podatku od towarów i usług.
Konsekwencją anulowania przez Podatniczkę wskazanych faktur jest korekta deklaracji podatkowych, w których pierwotnie uwzględniono wartości wynikające z anulowanych faktur.
W związku z powyższym orzeczono jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.