Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a, art. 14b, art. 217 ustawy z dnia 29.08.97r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 ust. 3, ust. 4 pkt. 1, ust. 5, ust. 5a, ust. 7 , art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 21.04.2005r. o
zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 06.07.2005r. (złożonego w dniu 07.07.2005r.) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej odliczenia podatku naliczonego od płatności:
- rat leasingowych samochodu Fiat Seicento VAN,
- faktur VAT dokumentujących zakup paliwa do tego samochodu
wg stanu prawnego obowiązującego od 22.08.05r. ( po zmianach dokonanych ustawą z dnia 21.04.05r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łowiczu uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.
Pismem z dnia 06.07.2005r. wystąpiła Pani o udzielnie informacji dotyczącej prawa obniżenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego, wynikające z faktur VAT dokumentujących płatności rat leasingowych samochodu Fiat Seicento VAN, faktur VAT dokumentujących zakup paliwa do w/w samochodu (wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej).
Z opisanego stanu faktycznego sprawy wynika:
25.11.2004r. zawarła Pani umowę leasingu na korzystanie z samochodu Fiat Seicento VAN, typ ciężarowy, o dopuszczalnej ładowności 505kg, liczbie siedzeń (łącznie z kierowcą) 2. Konstrukcyjnie oddzielony od części przeznaczonej do przewozu ładunków na stałe metalową przegrodą.
Leasingowany przez Panią samochód spełniał warunek określony w art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym do dnia 21.08.2005r. (powszechnie zwany wzór "Lisaka"). Do dnia wejścia w życie zmian wprowadzonych ustawą z dnia 21.04.2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) dokonywała Pani 100% odliczenia VAT naliczonego od rat leasingu samochodu, jak również odliczała Pani VAT od nabywanego paliwa do napędu przedmiotowego samochodu.
W/w umowa leasingu nie została zarejestrowana przez Panią w urzędzie skarbowym w terminie do 15.06.2005r.
Termin badania technicznego pojazdu Fiat Seicento VAN przypada na 25.11.2005r.
Zgodnie ze stanowiskiem Pani, po wejściu w życie zmian przepisów ustawy z 21.04.05r., obowiązujących od 22.08.05r., przysługuje Pani nadal prawo do odliczenia całości podatku VAT z faktur dokumentujących spłatę rat leasingowych oraz z tyt. zakupu paliwa do w/w samochodu.
Mając na uwadze w/w stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łowiczu wyjaśnia, co następuje:
Zgodnie z treścią art. 86 ust. 3 znowelizowanej ustawy o VAT w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca nie więcej jednak niż 6.000 zł.
Art. 86 ust. 4 wskazuje iż zasady związane z ograniczeniem odliczenia kwoty podatku naliczonego nie dotyczą określonych kategorii pojazdów samochodowych wymienionych w pkt 1-7 tego artykułu.
I tak art. 86 ust. 4 pkt 1 mówi iż, przepis ust. 3 nie dotyczy:
pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van.
Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 4 pkt 1-4 art. 86 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.
Kopię zaświadczenia, o którym mowa w ust. 5, podatnik jest obowiązany dostarczyć, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, do naczelnika urzędu skarbowego - powyższe uregulowania zawarte są w art. 86 ust. 5 oraz ust. 5a w/w ustawy.
A więc w stosunku do pojazdu samochodowego który spełnia wymagania wskazane w art. 86 ust. 4 pkt 1-7 ( spełnienie wymagań w stosunku do pojazdów wymienionych w pkt. 1-4 stwierdza zaświadczenie ... oraz dowód rejestracyjny ...) kwotę podatku naliczonego stanowi cała kwota podatku wskazana na fakturze, która podlega odliczeniu według ogólnych zasad określonych w przepisach ustawy.
Art. 86 ust. 7 w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 21.04.2005r. mówi iż: w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, o których mowa w art. 86 ust. 3, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6.000zł.
Biorąc powyższe pod uwagę, ograniczenie zawarte w tym przepisie nie dotyczy pojazdów samochodowych, które spełniają wymagania określone w art. 86 ust. 4 znowelizowanej ustawy.
Odpowiednio zmienione zostały również zasady odliczenia VAT od paliwa.
Treść art. 88 ust. 1 pkt 3 znowelizowanej ustawy o VAT stanowi iż, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3, który nie dotyczy ust. 4, co oznacza, że podatnikowi będzie przysługiwało odliczenie podatku od paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 4 według ogólnych zasad.
Przepis art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 21.04.2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw zobowiązuje podatnika do uzyskania dodatkowego badania technicznego (o którym mowa w art. 86 ust. 5) w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
Powyższe zobowiązanie dotyczy podatników którzy odliczają podatek naliczony z faktur VAT na zakup paliwa do samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy o podatku od towarów i usług, nabytych przed dniem wejścia w życie ustawy o zamianie ustawy o podatku ....
Biorąc pod uwagę powyższe oraz stan faktyczny wskazujący, iż leasingowany przez Panią samochód jest samochodem o którym mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1 znowelizowanej ustawy o VAT może Pani dokonać obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach z tyt.spłat rat leasingowych samochodu Fiat Seicento VAN oraz z faktur VAT dokumentujących zakup paliwa do tego samochodu w pełnej wysokości pod warunkiem spełnienia określonych w ustawie wymagań (art. 86 ust. 4, ust. 5, ust. 5a znowelizowanej ustawy o VAT oraz art. 5 ust. 1 ustawy z 21.04.2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i ...).
Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią w zapytaniu, stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.
Zgodnie z art. 14b par. 1 i par. 2 ustawy Ordynacja podatkowa przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Interpretacja, o której mowa w art. 14a par. 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w par. 5.
Na podjęte w przedmiotowej sprawie postanowienie - stosownie do przepisu art. 14 a par. 4 w związku z art. 236 par. 1 ustawy - Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia, za pośrednictwem tut. Naczelnika Urzędu Skarbowego do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi.