POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-166/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.09.2005, sygn. PP/443-166/05, Urząd Skarbowy w Nowym Sączu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w xxx działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 04.08.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 04.08.2005 r. w tut. Organie podatkowym został złożony wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług. We wniosku zawarto pytanie: czy nieodpłatne przekazanie prezentów o małej wartości oraz drukowanych materiałów informacyjnych i reklamowych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz czy w tym przypadku Spółce przysługuje odliczenie podatku naliczonego od zakupu prezentów o małej wartości oraz drukowanych materiałów informacyjnych i reklamowych w zakresie jakim są związane z działalnością opodatkowaną.

Z treści pisma wynika, że Spółka jest producentem torebek skórzanych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej przekazuje kontrahentom drukowane materiały informacyjne lub reklamowe oraz zamierza przekazywać prezenty, spełniające definicję prezentów o małej wartości. Zdaniem Spółki przekazanie ww. towarów nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu towarów będących prezentami o małej wartości oraz drukowanych materiałów informacyjnych czy reklamowych w zakresie w jakim czynności przekazania są związane z działalnością opodatkowaną.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obowiązującej od 1 czerwca 2005 r. opodatkowaniu tym podatkiem podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W przepisach art. 7 i 8 ww. ustawy ustawodawca określił, co rozumie przez odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług. Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy odpłatną dostawą towarów jest również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych czynności w całości lub w części.

Stosownie do ust. 3 cyt. art. 7 ustawy, przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek. W świetle powyższego dla potrzeb opodatkowania VAT należy stosować definicję prezentu o małej wartości zawartą w art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. Zgodnie z tym przepisem, przez prezenty o małej wartości, o których mowa w ust. 3, rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:
1) o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 68a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) tj. 100 zł jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób,
2) których przekazania nie ujęto w ewidencji, o których mowa w pkt. 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia przekazanego towarów nie przekracza 5 zł.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że nieodpłatne przekazanie prezentów o małej wartości oraz drukowanych materiałów informacyjnych pozostają poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem przekazywanych ww. towarów, w zakresie w jakim towary te związane będą ze sprzedażą opodatkowaną.

Urząd Skarbowy w Nowym Sączu