Temat interpretacji
opodatkowanie podatkiem VAT przeniesienia własności nieruchomości wraz z nakładami na rzecz Spółki przejmującej w wyniku podziału przez wydzielenie oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT przez Spółkę przejmującą.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), w związku z art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U., poz. 1948, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 stycznia 2017 r. (data wpływu 31 stycznia 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 11 kwietnia 2017 r. (data wpływu 18 kwietnia 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- opodatkowania podatkiem VAT przeniesienia własności nieruchomości wraz z nakładami na rzecz Spółki przejmującej w wyniku podziału przez wydzielenie jest nieprawidłowe;
- prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT przez Spółkę przejmującą jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 stycznia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT przeniesienia własności nieruchomości wraz z nakładami na rzecz Spółki przejmującej w wyniku podziału przez wydzielenie oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT przez Spółkę przejmującą.
Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 11 kwietnia 2017 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy oraz potwierdzenie przez Wnioskodawcę dotychczasowego stanowiska.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (z uwzględnieniem uzupełnienia wniosku).
Wnioskodawca, będący osobą fizyczną, jest jedynym wspólnikiem istniejącej spółki z ograniczoną odpowiedzialności zwanej dalej Spółką dzieloną. Spółka dzielona jest właścicielem niezabudowanej nieruchomości. W odniesieniu do przedmiotowej nieruchomości wydana została prawomocna decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu, a następnie prawomocna decyzja o udzieleniu pozwolenia na budowę i zatwierdzeniu projektu budowlanego. Spółka dzielona posiada również projekt wykonawczy w zakresie budowy na przedmiotowej nieruchomości osiedla mieszkaniowego.
Wnioskodawca celem realizacji inwestycji mieszkaniowej na przedmiotowej nieruchomości planuje dokonać podziału Spółki dzielonej jako spółki z ograniczoną odpowiedzialności przez przeniesienie części majątku Spółki dzielonej na inną nowopowstałą spółkę, która w chwili podziału będzie już istnieć zgodnie z treścią art. 529 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych (podział przez wydzielenie). Rzeczony przepis k.s.h. przewiduje bowiem podział spółki zarówno przez przeniesienie części majątku Spółki dzielonej na istniejącą spółkę, ale także na spółkę nowo zawiązaną. Planowana czynność podziału będzie zatem, polegać, zgodnie z wyborem Wnioskodawcy, na przeniesieniu części majątku Spółki dzielonej na spółkę istniejącą w chwili podziału. Spółka przejmująca będzie wykorzystywać nieruchomość do działalności opodatkowanej VAT, tj. jak np. sprzedaż mieszkań czy dalsza opodatkowana VAT odsprzedaż części nieruchomości innym powiązanym z Wnioskodawcą spółkom celowym. Celem realizacji podziału Wnioskodawca zamierza utworzyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której w chwili powstania będzie jedynym wspólnikiem zwaną dalej Spółką przejmującą. W ramach planowanego podziału na Spółkę przejmującą zostanie przeniesiona własność całości niezabudowanej nieruchomości wraz ze wszelkimi nakładami w postaci projektu budowlanego. Ponadto na Spółkę przejmującą zostaną przeniesione zarówno decyzja o pozwoleniu na budowę, jak i decyzja o warunkach zabudowy. Oznacza to, iż w planie podziału Spółce przejmującej przypadnie nieruchomość wraz z nakładami oraz wszelkimi zobowiązaniami związanymi z przedmiotową nieruchomością, zaś pozostały majątek i zobowiązania przypadną Spółce dzielonej. W wyniku podziału kapitał zakładowy Spółki przejmującej ulegnie podwyższeniu o wartość nieruchomości, a samo podwyższenie kapitału nastąpi z chwilą jego rejestracji przez Sąd Rejestrowy.
Wnioskodawca zamierza dokonać czynności podziału w ten sposób, iż wartość udziałów w Spółce przejmującej w wyniku przeniesienia części majątku Spółki dzielonej w postaci nieruchomości wraz nakładami skutkować będzie podwyższeniem kapitału zakładowego o kwotę netto wartości przenoszonego majątku. Oznacza to, iż suma udziałów w podwyższonym w wyniku podziału kapitale zakładowym Spółki przejmującej będzie odpowiadała wartości rynkowej przenoszonej nieruchomości pomniejszonej o kwotę podatku VAT. Transakcja zostanie udokumentowana przez Wnioskodawcę fakturą VAT, której wartość netto będzie równa wartości objętych przez Wnioskodawcę udziałów w podwyższonym w wyniku podziału kapitale zakładowym Spółki przejmującej. Powstały w związku z transakcją VAT należny po stronie Spółki dzielonej zostanie dodatkowo zapłacony Spółce dzielonej przez Spółkę przejmującą w gotówce.
Nieruchomość wraz z nakładami nie będzie w chwili transakcji stanowić przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
W uzupełnieniu wniosku, z uwagi m.in. na okoliczność, iż () Celem realizacji podziału Wnioskodawca zamierza utworzyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której w chwili powstania będzie jedynym wspólnikiem (), wskazano, iż:
- Zainteresowany dopiero planuje utworzyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka na dzień złożenia wyjaśnień, ani na dzień złożenia wniosku o interpretację nie istnieje;
- Spółka, którą Wnioskodawca zamierza utworzyć będzie działać pod firmą: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Adresem siedziby Spółki będzie: ul. ;
- Stopień zaawansowania przygotowań związanych z tworzeniem Spółki określają obecnie działania polegające na identyfikacji wszelkich zobowiązań podatkowych związanych z planowaną transakcją przeniesienia własności części nieruchomości na Spółkę przejmującą, której założenie planuje Wnioskodawca.
Ponadto, wskazano, że:
- Spółka dzielona będzie zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
- Spółce dzielonej przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia niezabudowanej nieruchomości, o której mowa we wniosku.
- Spółce dzielonej przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu poniesionych nakładów, o których mowa we wniosku.
- Nieruchomość objęta zakresem zadanych pytań we wniosku nie była wykorzystywana przez Spółkę dzieloną wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.
- W odpowiedzi na pytanie: Komu, tj. Wnioskodawcy (Panu ) czy Spółce dzielonej, Spółka przejmująca w zamian za przejęcie własności nieruchomości przekaże świadczenie wzajemne w postaci udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki przejmującej?, wskazano, iż Spółka przejmująca w zamian za przejęcie wydzielonych ze Spółki dzielonej aktywów netto w postaci części własności przedmiotowej nieruchomości przekaże świadczenie wzajemne w postaci udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki przejmującej Wnioskodawcy, czyli jako wspólnikowi Spółki dzielonej.
- Istota planowanego w opisanym zdarzeniu
przyszłym podziału przez wydzielenie sprowadza się bowiem do tego, że
wspólnicy Spółki dzielonej, w zamian za wydzielone aktywa netto tej
Spółki, obejmują udziały w Spółce przejmującej te aktywa, która w tym
celu dokonuje podwyższenia kapitału zakładowego.
- Spółka przejmująca będzie zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
- Przedmiotowa nieruchomość będzie wykorzystywana przez Spółkę przejmującą do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.
Czy przeniesienie własności nieruchomości wraz z nakładami na rzecz Spółki przejmującej w wyniku planowanego podziału Spółki dzielonej poprzez wydzielenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT?
Zdaniem Wnioskodawcy,
Stanowisko Wnioskodawcy do pytania nr 1 do zdarzenia przyszłego.
Przeniesienie własności nieruchomości wraz z nakładami na rzecz Spółki przejmującej w wyniku planowanego podziału Spółki dzielonej poprzez wydzielenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT według podstawowej stawki 23%.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, przy czym zgodnie z art. 7 pkt 1 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Nie budzi wątpliwości, że w wyniku podziału nastąpi przeniesienie prawa własności przysługującego Spółce dzielonej, na rzecz Spółki przejmującej. Jednocześnie należy wskazać, iż czynność ta będzie miała charakter odpłatny, bowiem spółka przejmująca w zamian za przejęcie własności nieruchomości przekaże Wnioskodawcy świadczenie wzajemne w postaci udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki przejmującej.
W opisanym zdarzeniu przyszłym nie będzie również miało zastosowania wyłączenie z art. 6 pkt 1, bowiem transakcja dotyczyć będzie jedynie zbycia składnika majątku w postaci nieruchomości niestanowiącej przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Stanowisko Wnioskodawcy do pytania nr 2 do zdarzenia przyszłego.
Spółka przejmująca będzie uprawniona do odliczenia podatku VAT naliczonego powstałego w związku z przeniesieniem własności nieruchomości wraz z nakładami na rzecz Spółki przejmującej w wyniku planowanego podziału Spółki dzielonej poprzez wydzielenie.
Stosownie do treści art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie natomiast z treścią art. 87 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
Przedmiotowa transakcja stanowi odpłatną dostawę towarów w rozumieniu ustawy o VAT. Przedmiotem dostawy jest przy tym nieruchomość gruntowa niezabudowana wraz z nakładami. Nieruchomość ta będzie wykorzystywana przez Spółkę przejmującą do czynności opodatkowanych, tj. do realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego, a zatem pozostawać będzie w związku z przyszłymi transakcjami opodatkowanymi, takim jak np. sprzedaż mieszkań lub dalsza opodatkowana VAT odsprzedaż części nieruchomości innym spółkom celowym. Spełniony zatem zostanie warunek pozytywny odliczenia VAT (art. 86 ust. 1), tj. występować będzie okoliczność, iż nabywany towar będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych.
Do opisanego zdarzenia przyszłego nie będą też miały zastosowanie w zakresie możliwości odliczenia, które wynikają m. in. z treści art. 88 ustawy o VAT. Mając na uwadze powyższe możliwość odliczenia przez Spółkę przejmującą podatku VAT naliczonego nie budzi wątpliwości, zarówno poprzez obniżenie podatku należnego, jak i poprzez zwrot różnicy na rachunek bankowy.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie:
- opodatkowania podatkiem VAT przeniesienia własności nieruchomości wraz z nakładami na rzecz Spółki przejmującej w wyniku podziału przez wydzielenie jest nieprawidłowe;
- prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT przez Spółkę przejmującą jest prawidłowe.
Na wstępie należy zaznaczyć, że z uwagi na fakt ścisłego powiązania ze sobą zagadnień objętych pytaniami 1-2, tut. Organ udzielił na nie odpowiedzi w jednej interpretacji indywidualnej.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r., poz. 710, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
W świetle art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy, nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Zatem, w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.
Z art. 7 ust. 1 ustawy wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().
Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
- wszelkie inne darowizny
jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Natomiast w art. 8 ust. 1 ustawy wskazano, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Według art. 8 ust. 2 ustawy, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:
- użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;
- nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Na podstawie, art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednocześnie należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2018 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.
I tak, stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.
Zgodnie z art. 2 pkt 33 ustawy, przez tereny budowlane rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Z kolei zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Przepisy regulujące prawną instytucję podziału spółek stanowią treść tytułu IV działu II ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 1578, z późn. zm.).
W art. 529 § 1 Kodeksu spółek handlowych wyróżniono cztery sposoby dokonania podziału spółek kapitałowych. Zgodnie z ww. przepisem, podział może być dokonany przez:
- przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na inne spółki za udziały lub akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie),
- zawiązanie nowych spółek, na które przechodzi cały majątek spółki dzielonej za udziały lub akcje nowych spółek (podział przez zawiązanie nowych spółek),
- przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na istniejącą i na nowo zawiązaną spółkę lub spółki (podział przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki),
- przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).
Do podziału przez wydzielenie stosuje się przepisy o podziale spółek dotyczące odpowiednio spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej (art. 529 § 2 Kodeksu spółek handlowych). Podział przez wydzielenie jest instytucją prawa handlowego będącą jedną z form restrukturyzacji, polegającą na rozdrobnieniu majątku spółki dzielonej, które polega na przekazaniu składników majątkowych (pasywów i aktywów) spółki dzielonej bez przeprowadzenia likwidacji do spółek nowo tworzonych.
Powołane przepisy Kodeksu spółek handlowych regulują także warunki oraz skutki dokonania podziału danej osoby prawnej w powyższej formie. W świetle tych regulacji można wyodrębnić m.in. następujące specyficzne cechy tej instytucji prawnej:
- podział spółki polega na bezpośrednim podzieleniu m.in. części majątku danej spółki oraz przeniesieniu go na inne podmioty, których udziałowcami (akcjonariuszami) stają się udziałowcy (akcjonariusze) spółki dzielonej bez konieczności dokonywania dodatkowych czynności prawnych rozporządzających (np. sprzedaży, darowizny, zamiany) pomiędzy podmiotami biorącymi udział w podziale,
- spółka przejmująca wstępuje we wszystkie przydzielone jej w planie podziału prawa i obowiązki spółki dzielonej z dniem oznaczonym przez ustawodawcę jako dzień podziału (wydzielenia), na co wskazuje bezpośrednio treść art. 531 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Tym samym w przypadku podziału przejście majątku spółki dzielonej na inną spółkę uczestniczącą w podziale następuje na mocy jednego zdarzenia prawnego, jakim jest uchwała zgromadzenia wspólników o podziale, w drodze sukcesji uniwersalnej,
- wspólnicy (akcjonariusze) spółki dzielonej, zgodnie z art. 529 § 3 Kodeksu spółek handlowych, mogą otrzymać udziały lub akcje spółek przejmujących, jak również dopłaty w gotówce.
Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Wnioskodawca będący jedynym wspólnikiem istniejącej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością planuje dokonać jej podziału przez wydzielenie. Celem realizacji podziału Zainteresowany zamierza utworzyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, w której w chwili powstania będzie jedynym wspólnikiem.
W ramach planowanego podziału na Spółkę przejmującą, istniejącą w chwili podziału, zostanie przeniesiona część majątku Spółki dzielonej, tj. własność całości niezabudowanej nieruchomości wraz ze wszelkimi nakładami w postaci projektu budowlanego jak również decyzja o pozwoleniu na budowę oraz decyzja o warunkach zabudowy, zaś pozostały majątek i zobowiązania przypadną Spółce dzielonej. Spółka przejmująca w zamian za przejęcie wydzielonych ze Spółki dzielonej aktywów netto w postaci części własności przedmiotowej nieruchomości przekaże świadczenie wzajemne w postaci udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki przejmującej wspólnikowi Spółki dzielonej.
Ze względu na treść powołanych wyżej przepisów oraz opis sprawy stwierdzić należy, że przewidziany w art. 529 § 1 Kodeksu spółek handlowych, podział dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie) powoduje przeniesienie prawa do własności wydzielonej części majątku i może stanowić dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy (w zakresie przeniesienia prawa do rozporządzania towarami) lub świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2 ustawy (w zakresie przeniesienia praw do własności niematerialnych i prawnych).
W niniejszej sprawie nie znajdzie zastosowania wyłączenie z opodatkowania czynności wskazanych w art. 6 pkt 1 ustawy, gdyż jak wskazano w opisie sprawy, Nieruchomość wraz z nakładami nie będzie w chwili transakcji stanowiła przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
W wyniku podziału przez wydzielenie dojdzie do dostawy towarów, tj. przeniesione zostanie prawo do rozporządzania niezabudowaną nieruchomością oraz do świadczenia usług, tj. przeniesione zostaną prawa do własności niematerialnych i prawnych (np. projekt budowlany).
Czynności te będą dla Spółki dzielonej nieodpłatne, gdyż nie otrzymuje ona od Spółki przejmującej żadnego ekwiwalentu, ekwiwalentność dotyczy wyłącznie udziałowca, który otrzyma udziały w Spółce przejmującej, zatem czynności te stanowią nieodpłatną dostawę towarów oraz nieodpłatne świadczenie usług.
Jednakże czynności nieodpłatne, w pewnych okolicznościach mogą być zrównane z czynnościami odpłatnymi.
Uznanie przeniesienia własności niezabudowanej Nieruchomości za odpłatną dostawę towarów, podlegającą opodatkowaniu zależne jest od spełnienia warunków, o których mowa w art. 7 ust. 2 ustawy.
W analizowanej sprawie będą spełnione łącznie następujące warunki:
- dokonującym nieodpłatnego przekazania będzie podatnik podatku od towarów i usług,
- przekazane przez podatnika towary będą należały do jego przedsiębiorstwa,
- przedmiotem nieodpłatnego przekazania będzie towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu.
Wobec powyższego w okolicznościach niniejszej sprawy planowane przekazanie w ramach podziału Spółki dzielonej przez wydzielenie całości niezabudowanej nieruchomości do Spółki przejmującej będzie stanowiło odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Także, nieodpłatne świadczenie usług będzie podlegało opodatkowaniu na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy, bowiem nie będzie związane z prowadzoną przez Spółkę dzieloną działalnością gospodarczą.
Odnosząc się z kolei do wysokości stawek podatkowych dla ww. czynności należy stwierdzić, iż dostawa przedmiotowej nieruchomości nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, ponieważ w świetle przedstawionych okoliczności (tj. w odniesieniu do przedmiotowej nieruchomości została wydana prawomocna decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu), niezabudowana nieruchomość stanowi teren budowlany w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy. Jednocześnie, z uwagi na to, że nie była ona wykorzystywana wyłącznie do czynności zwolnionych z podatku od towarów i usług, w konsekwencji w analizowanej sprawie nie znajdzie również zastosowania zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zatem będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 23%, stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy w związku z art. 146a pkt 1 ustawy.
Natomiast, z uwagi na to, iż czynność przeniesienia nakładów nie została przez ustawodawcę wymieniona wśród usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych obniżoną stawką podatku, to w konsekwencji będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 23%, stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy w związku z art. 146a pkt 1 ustawy.
Wobec powyższego, oceniając stanowisko w zakresie pytania nr 1 wniosku ORD-IN należało uznać je za nieprawidłowe. Jakkolwiek Wnioskodawca wywiódł prawidłowy skutek prawny, to jednak dokonał tego w oparciu o odmienną argumentację.
Odnosząc się z kolei do wątpliwości dotyczących prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego powstałego w związku z przeniesieniem własności nieruchomości wraz z nakładami na rzecz Spółki przejmującej w wyniku planowanego podziału Spółki dzielonej poprzez wydzielenie, wskazać należy, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany w fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu lub jest zwolniona od podatku.
Z kolei art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.
Zatem, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Jak wskazano wyżej, czynności przeniesienia własności nieruchomości wraz z nakładami na rzecz Spółki przejmującej w wyniku podziału przez wydzielenie, podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 23%.
Ponadto, jak podano we wniosku Spółka przejmująca będzie wykorzystywać nieruchomość do działalności opodatkowanej VAT, tj. jak np. sprzedaż mieszkań czy dalsza opodatkowana VAT odsprzedaż części nieruchomości.
Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że Spółka przejmująca będzie uprawniona do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej przeniesienie własności niezabudowanej nieruchomości wraz z nakładami, w ramach podziału Spółki dzielonej, z uwagi na fakt, że przedmiotowa nieruchomość będzie wykorzystywana przez Spółkę przejmującą do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Reasumując, na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy, Spółce przejmującej będącej zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej przeniesienie własności niezabudowanej nieruchomości wraz z nakładami, w ramach podziału Spółki dzielonej, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z art. 88 ustawy.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy odnośnie pytania nr 2 należało uznać za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku, nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej rozpatrzone.
Jednocześnie podkreślić należy, iż tut. Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach zdarzenia przyszłego podanego przez Wnioskodawcę. Tut. Organ informuje, iż nie jest właściwy do przeprowadzenia postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby weryfikację opisanego zdarzenia przyszłego.
Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowani ponoszą ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.
Stanowisko
w części prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej