Temat interpretacji
Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w xxx , na żądanie Strony z dnia 24.08.2004 r. (wpłynęło w dniu 25.08.2004 r.) - udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535); w okresie od dnia przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:
- robót budowlano - montażowych
oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą
- obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.
Natomiast na materiały budowlane od 1 maja 2004 roku obowiązuje stawka podatku 22% (art. 41 ust. 1).
W art. 2 ust. 12 zdefiniowano obiekty budownictwa mieszkaniowego, przez które rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:
- 111: Budynki mieszkalne jednorodzinne;
- 112: Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe
- ex 113: Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
Na gruncie PKOB (zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 roku (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.) w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych - PKOB) budynki dzielą się na mieszkalne i niemieszkalne. Budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.
W związku z powyższym Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego uważa, iż stawka podatku VAT 7% będzie miała zastosowanie wyłącznie w sytuacji, gdy świadczone usług tj. ułożenie płytek z kamienia naturalnego dla kościołów i parafii, będą wykonywane w obiektach budownictwa mieszkaniowego, tj. w obiektach budowlanych, w których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana dla celów mieszkalnych - sklasyfikowanych w PKOB pod symbolami:
- 111: Budynki mieszkalne jednorodzinne;
- 112: Budynki o dwóch mieszkaniach i
wielomieszkaniowe
- ex 113: Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
Natomiast pod symbolem PKOB 1272 (dział: budynki niemieszkalne, grupa: pozostałe budynki niemieszkalne) sklasyfikowano budynki przeznaczone do sprawowania kultu religijnego i czynności religijnych, w tym w szczególności: kościoły, kaplice, cerkwie, meczety, synagogi, itp. oraz cmentarze i obiekty z nimi związane, domy pogrzebowe oraz krematoria.
Jeżeli ułożenie płytek z kamienia naturalnego będzie miało miejsce w obiekcie budowlanym (PKOB 1272 - budynki przeznaczone do sprawowania kultu religijnego) - wtedy zastosowanie będzie miała stawka VAT 22%.