Temat interpretacji
W odpowiedzi na zapytanie Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) nie posługuje się pojęciem "reprezentacji i reklamy".
Zgodnie z art. 7 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 1 (tj odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju) rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności: przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, członków organów stanowiących osób prawnych, a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia , w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Tej zasady nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek , jeżeli ich przekazanie wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.
W związku z powyższym stanem prawnym przekazanie towarów na ww. cele reprezentacji lub reklamy związane bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą podlega opodatkowaniu jako odpłatna dostawa, jeżeli podatek naliczony w związku z nabyciem lub wytworzeniem tych towarów podlegał odliczeniu, za wyjątkiem przypadku, gdy te towary spełniają kryteria zakwalifikowania ich do prezentów o małej wartości lub próbek - wówczas takie przekazanie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Ponadto z treści ww. przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie podlega nieodpłatne zużycie towarów na cele reprezentacji i reklamy w ramach działalności przedsiębiorstwa np. poczęstunek gości czy klientów .
W sytuacji więc, gdy przekazane nieodpłatnie towary na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem będą podlegały opodatkowaniu , podatek naliczony od zakupów z nimi związanych będzie podlegał odliczeniu oczywiście przy uwzględnieniu zasad zawartych w dziale IX ustawy.
Zauważyć należy , że zgodnie z zapisem art. 86 ust. 8 pkt. 2 ww. ustawy podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jeżeli importowane lub nabywane towary dotyczą czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3-7 ustawy, tj. m.in. prezentów o małej wartości i próbek określonych w tym przepisie.
W konsekwencji należy stwierdzić, żę zapis art. 86 ust. 1 uprawnia do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W sytuacji, gdy czynności nie podlegają opodatkowaniu i pozostają poza zakresem ustawy o podatku od towarów i usług , nie mają również zastosowania m.in. przepisy dotyczące odliczeń od podatku.