Zgodnie z art. 93 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1994 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) osoba prawna zawiązana (powstała) w wynik... - Interpretacja - PP-443/125/2004

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.08.2004, sygn. PP-443/125/2004, Urząd Skarbowy w Świdnicy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 93 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1994 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

-osób prawnych,

-osobowych spółek kapitałowych,

-osobowych i kapitałowych spółek handlowych

wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

W myśl § 2 przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie

-innej osoby prawnej (osób prawnych),

-osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

Przepis § 1, zgodnie z § 3, stosuje się również do osoby prawnej przejmującej zakład (oddział) samodzielnie sporządzający bilans.

Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

-przekształcenia innej osoby prawnej,

-przekształcenia spółki nie mającej osobowości prawnej

wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby lub spółki zgodnie z art. 93a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Przepisy art. 93 i 93a stosuje się odpowiednio do łączenia się i przekształceń komunalnych zakładów budżetowych, w myśl art. 93b tejże ustawy.

Kolejny przepis art. 93c określa uprawnienia osoby prawnej wykreślonej z właściwego rejestru na skutej jej podziału.

Natomiast art. 94 stanowi, iż m. in. przepisy art. 93 § 1 stosuje się także do nabywców przedsiębiorstw państwowych oraz do spółek, które na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych nabyły lub przejęły te przedsiębiorstwa.

Po przeanalizowaniu akt rejestracyjnych Firmy "X" i Spółki z o.o. w organizacji stwierdzono, że w aktach firmy "X", znajduje się m. in.:

-Uchwała o likwidacji z dniem 31.03.2004 r. jednostki budżetowej pn. "X"

-druk NIP-2 "zgłoszenie identyfikacyjne / zgłoszenie aktualizacyjne osoby prawnej lub

jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, będącej podatnikiem lub płatnikiem", gdzie w poz. 27 zaznaczono kwadrat "ustanie bytu prawnego w tym także likwidacja związana z wyrejestrowaniem", a w poz. 28 wpisano datę 31.03.2004 r.

-druk VAT-Z/AKC-Z "zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług / podatkiem akcyzowym", gdzie w poz. 19 widnieje data zaprzestania wykonywania czynności: 31.03.2004 r. a w poz. 21 zaznaczono jako przyczynę kwadrat Nr 1 - likwidacja.

Z kolei w aktach Spółki znajdują się m. in.:

-akt notarialny o założeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

-druk NIP-2 "zgłoszenie identyfikacyjne / zgłoszenie aktualizacyjne osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, będącej podatnikiem lub płatnikiem", gdzie w poz. 27 i 28 widnieje data rozpoczęcia działalności gospodarczej 01.04.2004 r. oraz

-druk VAT-Z/AKC-Z "zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług / podatkiem akcyzowym".

Mając na uwadze powyższe dokumenty stwierdzić należy, że między ww. podmiotami nie doszło do jakiegokolwiek przekształcenia, o którym mowa w cytowanych powyższej przepisach ustawy Ordynacja podatkowa.

Spółka z o.o. "X" w organizacji nie jest zatem następcą prawnym Firmy "X", bowiem ona zlikwidowała działalność gospodarczą w dniu 31.03.2004 r. Natomiast Spółka z o.o. "X" rozpoczęła działalność gospodarczą z dniem 01.04.2004 r.

Urząd Skarbowy w Świdnicy