Temat interpretacji
Przedmiotem sprzedaży jest lokal mieszkalny, użytkowy bądź grunt. Natomiast w myśl art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), towarem są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Zatem lokal jak i grunt jest towarem i jak za każdy towar kupujący winien zapłacić sprzedawcy cenę.
Cena zaś, w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o cenach z 05.07.2001 r.(Dz. U. Nr 97, poz. 1050 ze zm.) jest wartością wyrażoną w jednostkach pieniężnych.
Zgodnie z art. 67 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 46 poz. 543 ze zm.) przy sprzedaży nieruchomości w drodze bezprzetargowej cenę nieruchomości ustala się w wysokości nie niższej niż jej wartość.
Jest to cena minimalna, której sprzedawca nie może obniżyć, ale nie może też wyłączyć do odrębnego fakturowania poszczególnych elementów ceny tj. wartości czynności związanych z przygotowaniem towaru do sprzedaży i odrębnie samego towaru.
Wszelkie inne koszty ponoszone przez sprzedawcę a związane z danym towarem, stanowią zatem składnik cenotwórczy.
W związku z powyższym, wartość zakupionej usługi powinna stanowić element kalkulacyjny ceny sprzedawanego lokalu lub gruntu i podlegać opodatkowaniu stawką właściwą dla tej sprzedaży a nie być przedmiotem odrębnego wyszczególniania.
Z kolei w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu, zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług.