Działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w ... - Interpretacja - US.VI/443-38/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.07.2004, sygn. US.VI/443-38/04, Urząd Skarbowy w Mielcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, odpowiadając na pismo spółki "K." s.c. z dnia 1.07.2004 r. w sprawie udzielenia informacji dotyczącej prawidłowości ewidencjonowania na kasie fiskalnej dostawy towarów używanych, gdzie podstawą opodatkowania transakcji jest marża, uprzejmie informuje:

Zgodnie z § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4.07.2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.) podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze, albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiągniętego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników. Kasy rejestrujące nie mają możliwości odrębnego zidentyfikowania sprzedaży towarów opodatkowanych tylko od marży. Należy więc wykorzystać aktualne możliwości kas fiskalnych. W stawkach towarów oznaczonych literowo są stałe pozycje: PTUA - 22 %, PTUB - 7 %, PTUC - 0 %, PTU zw. - zwolnione. Pozostałe litery D. do G. są wolne, podatnik może je wykorzystać w przypadku wprowadzenia nowych stawek VAT, np. PTUD - dla sprzedaży opodatkowanej dla marży, przyjmując w tym przypadku stawkę 0 %. Serwisant programując tę stawkę zgodnie z wytycznymi podatnika, powinien odnotować w książce serwisowej, że stawka ta jest przyporządkowana wyłącznie do sprzedaży towarów używanych, opodatkowanych zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy z dn. 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Jednocześnie tut. urząd informuje, iż podatnicy wykonujący czynności wymienione w art. 120 ust. 4 cyt. ustawy o VAT są zobowiązani do prowadzenia ewidencji w celu ustalenia marży jako podstawy opodatkowania podatkiem VAT, zawierającej dane, o których mowa w art. 109 ust. 3 oraz art. 120 ust. 15 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, niezbędne do sporządzenia deklaracji podatkowej.

Ponadto tut. organ wskazuje, że przyjęcie proponowanego w informacji rozwiązania co do ewidencjonowania (przy zastosowaniu kasy fiskalnej) sprzedaży opodatkowanej na zasadach marży nie uprawnia podatnika do deklarowania pełnej wartości sprzedaży według stawki 0-procentowej. W deklaracji VAT-7 podatnik winien wykazać podstawę opodatkowania, którą jest marża oraz podatek należny wyliczony przy zastosowaniu odpowiedniej dla danego towaru stawki podatku.

Biorąc powyższe pod uwagę stanowisko spółki zawarte w piśmie z dnia 1.07.2004 r. nie jest prawidłowe, bowiem z uwagi na to, iż opodatkowanie dostawy towarów używanych w procedurze marży jest szczególną formą opodatkowania i podatnik wystawiając faktury VAT "marża" nie może oddzielnie wykazywać na wystawianych fakturach tego typu podatku od dostawy towarów (art. 120 ust. 16 cyt. wyżej ustawy), te same zasady winny być zachowane przy ewidencjonowaniu obrotu za pomocą kasy rejestrującej.

Urząd Skarbowy w Mielcu