Stan faktyczny - Interpretacja - PI/005-2037/04/CIP/09

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.11.2004, sygn. PI/005-2037/04/CIP/09, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
Referencje
PPP/443-6/05, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Stan faktyczny

Podatnik otrzymuje dotacje ze Skarbu Państwa do posiłków sprzedawanych w barze. Dotacja obliczana jest od wartości netto zakupionych surowców. Sprzedaż gotowych wyrobów opodatkowana jest 7% stawką podatku od towarów i usług.

Ocena prawna stanu faktycznego.

Z mocy art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Zatem w sytuacji, gdy podatnik - w związku z konkretną dostawą lub świadczeniem usługi - otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie (dotację, subwencję) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, to tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia usługi (dotacja przedmiotowa).

Natomiast w sytuacji, gdy taki związek bezpośredni nie występuje, dofinansowanie na pokrycie niezidentyfikowanych wprost kosztów działalności nie podlega opodatkowaniu, ponieważ obrotu w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług nie stanowi dotacja mająca na celu dofinansowanie działalności określonych instytucji, nie uzależniona od ilości i wartości sprzedawanych towarów czy świadczonych usług. Dotacja ta ma charakter podmiotowy i nie występuje bezpośredni związek pomiędzy otrzymaną dotacją a konkretną dostawą towaru czy świadczoną usługą.

Z przytoczonego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik otrzymuje dotację przedmiotową, która ma wpływ na cenę posiłków wyprodukowanych z surowców dotowanych. W związku z tym otrzymanie dotacji ściśle wiąże się z ceną wydawanych posiłków. Podstawą opodatkowania jest kwota otrzymanej dotacji pomniejszona o przypadającą od niej kwotę podatku, obliczoną każdorazowo przy zastosowaniu stawki właściwej dla czynności, której dotacja dotyczy. W tym przypadku właściwą stawką podatku od towarów i usług będzie stawka w wysokości 7% zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. c w/w ustawy.

Izba Skarbowa w Gdańsku