Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe... - Interpretacja - PP/443-81-1/GW/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 12.08.2004, sygn. PP/443-81-1/GW/04, Drugi Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, udzielona w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.)

Pismem z dnia 9 lipca 2004 r. (data doręczenia - dnia 12 lipca 2004 r.) podatnik zwrócił się do tut. organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług turystycznych. W ustawie o podatku od towarów i usług zasady szczególnej procedury przy świadczeniu usług turystyki określone zostały w art. 119 ust. 1-10. Istotą tej szczególnej procedury jest przyjęcie, że podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Ponadto przy zastosowaniu tej formy opodatkowania podatnikowi nie służy prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od towarów i usług nabytych dla bezpośredniej korzyści turysty. Stosownie do art. 119 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług, faktury podatnika świadczącego usługi turystyczne, korzystającego ze szczególnej procedury marży , wbrew wymogowi określonemu w art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - nie zawierają wyszczególnienia kwoty podatku. W związku z powyższym podatnik wnosi o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. czy faktura dokumentująca usługę turystyczną wystawiona w miesiącu maju na osobę fizyczną w związku z otrzymaną zaliczką pieniężną (nie zawierająca wyszczególnionej kwoty podatku) powinna być ujęta w kasie fiskalnej, a jeżeli tak, to czy w miesiącu wystawienia faktury (w związku z otrzymaną zapłatą) czy w miesiącu wykonania usługi, tj. faktycznie poniesionych kosztów?
  2. czy faktura dokumentująca usługę turystyczną wystawiona w miesiącu maju w związku z otrzymaną zaliczką pieniężną (nie zawierająca wyszczególnionej kwoty podatku) powinna być ujęta w książce przychodów i rozchodów w miesiącu wystawienia (w związku z otrzymaną zapłatą) czy w miesiącu wykonania usługi, tj. w faktycznie poniesionych kosztów?

Stanowisko podatnika:

Zdaniem podatnika faktury poświadczające usługę turystyczną wystawione na osobę fizyczną w związku z otrzymaną zaliczką pieniężną powinny być ujęte w książce przychodów i rozchodów w miesiącu wykonania usługi i nie powinny być rejestrowane na kasie fiskalnej.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego w treści zapytania stanu faktycznego stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. W myśl § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 z późn. zm.) w przypadku świadczenia usług turystyki opodatkowanych według szczególnej procedury, o której mowa w art. 119 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą ustalenia marży, nie później jednak niż 15 dnia od dnia wykonania usługi.

Oznacza to, że jeżeli u podatnika wystąpi obowiązek podatkowy, mieć będzie on obowiązek w terminie tym zaewidencjonować dokonaną sprzedaż przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Odnosząc się do pytania dotyczącego momentu zaliczenia faktury poświadczającej usługę turystyczną do przychodu w książce przychodów i rozchodów tut. organ stwierdza, jak niżej.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jt. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się z zastrzeżeniem ust. 1e-1g, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

  1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
  2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub odrębnych przepisów tytuł do zapłaty lub
  3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt. 1 powołanej ustawy, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2 nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych pożyczek i kredytów oraz zwróconych pożyczek z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek.

W związku z powyższym wystawienie faktury rodzi obowiązek zaewidencjonowania przychodu. Wyjątek dotyczy m.in. otrzymania zaliczki, kiedy podatnik mimo niewykonania jeszcze usługi jest zobowiązany fakturą zaliczkową. Wystawiając fakturę zaliczkową, przepis stanowi, iż nie stanowią przychodu pobrane wpłaty i należności na poczet usług i towarów, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Wobec tego przychód powinien być ujęty w książce przychodów i rozchodów w miesiącu wykonania usługi i wystawienia faktury pełnej, dokumentującej całość należności.

Drugi Urząd Skarbowy w Opolu