Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art 14 a § l i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 póz. 60 z późn. zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.06.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu ) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w związku z art. 27 ust. 2 pkt.3 lit. d ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz.535 z późn. zmianami)Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie
1) Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:Firma Automotiye Seryice Polska Sp. z o.o. ( ASP Sp. z o.o.) wykonuje usługi polegające na składaniu z elementów podzespołów samochodów. Wszystkie elementy składowe ( materiały, półprodukty itp.) wykorzystywane do świadczenia usługi są własnością usługobiorcy. Usługa jest wykonywana na rzecz kontrahenta zagranicznego będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej na terenie kraju unijnego ( poza Polską), w którym usługobiorca posiada siedzibę. Usługobiorca podaje numer VAT unijny zgodny z miejscem wykonywania usługi i miejscem prowadzenia działalności gospodarczej.
2) Pytanie podatnika:Czy usługa taka powinna być opodatkowana w miejscu jej świadczenia (poza Polską) przez usługobiorcę, czy w Polsce przez usługodawcę?
3)Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:Zgodnie z art.27 ust.2 pkt.3 lit.d ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz.535 z póz. zmianami ), w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowymmiejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone. Naszym zdaniem,gdy jest mowa o usługach na ruchomym majątku rzeczowym, mamy najczęściej do czynienia z usługami mającymi na celu wytworzenie lub przetworzenie przedmiotów( towarów,półproduktów,materiałów itp.) z materiałów powierzonych. Mieści się to w zakresie usług świadczonych przez naszą firmę. Dodatkowo usługi te są świadczone poza krajem na rzecz osób prawnych będących podatnikami podatku od wartości dodanej. W związku z powyższym uważamy, że nasza firma powinna wystawić fakturę za świadczenie takich usług bez podatku VAT, a usługobiorca powinien dokonać samoopodatkowania usługi na terenie kraju, gdzie usługa jest świadczona.
4) Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.
Ogólna zasada regulująca miejsce świadczenia usług , czyli miejsce powstania obowiązku podatkowego została zdefiniowana w art. 27 ust. l ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz.535 z późn. zmianami).Na podstawie art. 27 ust. l cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług stwierdza się ,że : jest to miejsce gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności -miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28 ustawy.W przypadku spełnienia powyższego warunku bez względu na podmiot zlecający wykonanie usługi, usługa ta podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawek podatku VAT obowiązujących na terenie kraju określonych w art.41 ust. l i ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług. Od w/w zasady ogólnej w zakresie miejsca świadczenia usług przewidziano szereg wyjątków wymienionych w art. 27 ust.2- ust. 6 i art 28 ustawy o podatku od towarów i usług , które w zależności od rodzaju usługi definiuj ą miejsce jej opodatkowania.
Zdaniem Spółki zakres wykonywanych usług mieści się w pojęciu usług świadczonych na ruchomym majątku rzeczowym- usługi mające na celu wytworzenie lub przetworzenie przedmiotów (towarów,półproduktów,materiałów itp.) z materiałów powierzonych.Zgodnie z art.27 ust 2. pkt.3d ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28 cytowanej ustawy.
W myśl postanowień art.28 ust.7 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku tych usług, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi były wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane.
W przypadku Spółki usługi na ruchomym majątku rzeczowym wykonywane są poza granicami kraju , zatem miejsce świadczenia usługi zostanie ustalone poza granicami kraju tj. w państwie w którym te usługi są faktycznie świadczone.
Zgodnie z § 9 ust. 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005r. nr 95, póz. 798) faktury dokumentujące usługi na ruchomym majątku rzeczowym, dla których podatnikiem jest usługobiorca unijny, zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem zawierają adnotację, iż "podatek rozlicza nabywca".
Pouczenie1. Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.1.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organykontroli skarbowej - do czasu zmiany lub uchylenia.2.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione, zapośrednictwem organu wydającego postanowienie, w terminie 7-iu dni, licząc od daty jego doręczenia(art. 236 § 2 pkt l Ordynacji podatkowej).3.Stosownie do art. l ust. l pkt l lit. a ustawy z dnia 09 września 2000r o opłacie skarbowej (tekstjednolity Dz. U. z 2004r., Nr 253, póz. 2532) zażalenie podlega opłacie skarbowej w kwocie 5zł oraz 50groszy od załącznika do odwołania uiszczonej w formie naklejenia znaków