Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14 a § l i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 8, poz.60 z późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 07.06.2005r. (data wpływu do Urzędu), uzupełnionego w dniu 11.07.2005, żądającego udzielenia pisemnej interpretacji art. 83 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 z późniejszymi zmianami) Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, podane we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie
Stan faktyczny podany we wniosku.Spółka na podstawie umowy zawartej ze spółką niemiecką pośredniczy w dostawie towarów z Niemiec doRosji. Przewoźnik wynajęty przez Spółkę (umowa spedycji międzynarodowej) odbiera towary od spółki wNiemczech. Transportując ładunek przez teren Polski przewoźnik ?wstępuje" do siedziby Spółki wŻelkowie i załadowuje towar tutaj wyprodukowany, po czym przekraczając terytorium Wspólnoty dostarczacałość ładunku do miejsca przeznaczenia w Rosji.Spółka za wykonaną usługę w w/w zakresie obciąża Spółkę niemiecką, wystawiając fakturę na koniecmiesiąca. Podstawą naliczenia należności jest stawka liczona od kilograma przewożonego towaru.Wystawiając fakturę Spółka stosuje stawkę podatku w wysokości 0% z adnotacją w treści ?kosztytransportu Aachen - Moskwa".Pytanie podatnika.Czy Spółka ma prawo do zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0% do wykonanejusługi?
Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego.Zgodnie z art. 83 ust. l pkt 23 ustawy z dnia 11.03.2004 o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, póz.535 ze zm.) stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się m.in. Do usług transportu międzynarodowego.Ustawodawca przez usługi transportu międzynarodowego wskazuje, iż należy rozumieć: przewóz lub innysposób przemieszczania towarów ?z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiegoinnym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejscawyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytoriumWspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnymodcinku na terytorium kraju.W opinii Spółki w opisanym wyżej stanie faktycznym mamy do czynienia z przemieszczeniem towaru zmiejsca nadania Aachen (Niemcy) do miejsca przeznaczenia poza terytorium Wspólnoty - Rosję.Towar załadowany w Polsce jest również przemieszczony poza terytorium Wspólnoty.Ponadto przepis art. 83 ust. l pkt 3 powołanej wcześniej ustawy zezwala na zastosowanie stawki 0% dousług pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związanych z przewozem lub innym sposobemprzemieszczania towarów, a w przekonaniu Spółki z takim stanem faktycznym mamy do czynienia.
Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.
Na podstawie art. 83 ust. l pkt 23 w/w ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, póz. 535 ze zm.) do usług transportu międzynarodowego stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 0%.Stosownie do ust. 3 w/w artykułu przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w ust. l pkt 23, rozumie się m. in. przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytoriumWspólnoty,z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) naterytorium kraju,z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) pozaterytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju domiejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) pozaterytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inneniż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium krajuoraz usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związane z usługami, o których mowa powyżej.Do zastosowania stawki 0-procentowej uprawnia spedytora - przewoźnika posiadanie dokumentów określonych w art. 83 ust 5 pkt l, tj. listu przewozowego, stosowanego wyłącznie w komunikacji międzynarodowej lub innego dokumentu, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim oraz wystawionej faktury.
Po spełnieniu warunków dotyczących udokumentowania transportu (art. 83 ust. 5 ustawy), Spółka ma prawo do zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT - 0%.Zgodnie z art.27 ust.2 pkt 2 ustawy w przypadku świadczenia usług transportowych miejscem świadczenia usług jest miejsce , gdzie odbywa się transport , z uwzględnieniem pokonanych odległości . Powyższe oznacza , że usługa transportu powinna zostać podzielona według przebytych odległości na tyle części, przez ile państw przebiegała będzie trasa transportu i w takich częściach opodatkowana . przy czym na odcinkach poza Polską według regulacji państw , przez które transport się odbywa.W przypadku zatem wykonania usługi polegającej na zorganizowaniu transportu z Niemiec do Rosji (przez Polskę) usługa ta ma charakter usługi transportu międzynarodowego , wobec czego przy spełnieniu warunków odpowiedniego jej udokumentowania , podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 0% , ale tylko w części przypadającej na odcinek krajowy . Na odcinkach zagranicznych usługa ta nie jest czynnością opodatkowaną podatkiem VAT na terytorium Polski.
W związku z tym, iż miejscem opodatkowania usług transportu jest miejsce gdzie się on odbywa , faktura potwierdzająca wykonanie usług transportu międzynarodowego winna zostać podzielona na odcinki, przy czym stawka podatku VAT w wysokości 0% ma zastosowanie jedynie do odcinka krajowego.Stosownie do ust. 3 w/w artykułu przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w ust. l pkt 23, rozumie się również usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związane z usługami transportu międzynarodowego, tym samym w przedstawionym stanie faktycznym świadczona przez Spółkę usługa pośrednictwa związana z usługą transportu międzynarodowego podlega analogicznym zasadom opodatkowania podatkiem od towarów i usług co związana z nią usługa transportu międzynarodowego.
W myśl art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy VAT , obowiązek podatkowy w przypadku wykonania usługispedycji powstanie w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30 dnia licząc od dniawykonania usługia) transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkamitransportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami,b) spedycyjnych i przeładunkowych.
Pouczenie1.Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanuprawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.2.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organykontroli skarbowej - do czasu zmiany lub uchylenia.3.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione, zapośrednictwem organu wydającego postanowienie, w terminie 7-iu dni, licząc od daty jego doręczenia(art. 236 § 2 pkt l Ordynacji podatkowej).4. Stosownie do art. l ust. l pkt l lit. a ustawy z dnia 09 września 2000r o opłacie skarbowej (tekstjednolity Dz. U. z 2004r. Nr 253, póz. 2532 z późniejszymi zmianami) zażalenie podlega opłacieskarbowej w kwocie 5zł oraz 50 groszy od załącznika do odwołania uiszczonej wfejrnie naklejeniaznaków opłaty skarbowej na zażaleniu.