POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1473/WV/443/180/119/2005/GW

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.07.2005, sygn. 1473/WV/443/180/119/2005/GW, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r, Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku AAA, z dnia 09.05.2005r (data wpływu do tut. urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji przepisów art. 83 ust. 3 pkt 1, art. 27 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami), Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący: Spółka jest firmą spedycyjną, która otrzymała od polskiego podatnika zlecenie zorganizowania transportu lotniczego towarów z kraju trzeciego (USA) do Wielkiej Brytanii. Towar ten jest w Londynie wprowadzony do składu celnego, a jego odprawa ostateczna odbywać się będzie partiami, przez nieznany Spółce okres czasu. Spółka nie ma możliwości, uzyskania kserokopii dokumentu poświadczonego przez urząd celny, z którego będzie jednoznacznie wynikał fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu, zgodnie z art. 83 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Biorąc również pod uwagę par. 4b Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, z którego wynika, że miejscem świadczenia usług transportu międzynarodowego środkami transportu morskiego i lotniczego jest terytorium kraju, opisaną powyżej usługę Spółka opodatkowała stawką VAT 22%.

Pytanie Wnioskodawcy:
Jaką stawką VAT powinna być opodatkowana opisana usługa?

Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny tego stanu faktycznego:
Po analizie przepisów Spółka uważa, że opisany przypadek nie powinien podlegać polskim przepisom VAT, ponieważ zgodnie z definicją transportu międzynarodowego, zawartą w art. 83 ust. 3 pkt 1 ustawy, transportem międzynarodowym jest przewóz z kraju trzeciego do UE, lub z UE do kraju trzeciego, jeśli przebiega przez terytorium Polski.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:
Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późniejszymi zmianami), stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego.
Przez usługi transportu międzynarodowego zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt 1 i 3 w/w ustawy rozumie się:przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:
a) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,
b) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,
c) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),
d) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju;oraz usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związane z w/w usługami. W przypadku, gdy usługa transportowa nie odpowiada żadnej z w/w sytuacji, nie stanowi ona usługi transportu międzynarodowego w w/w rozumieniu.
W pojęciu usług transportu międzynarodowego zdefiniowanym w art. 83 ust. 3 ustawy nie mieszczą się usługi transportowe odbywające się pomiędzy terytorium państwa trzeciego nie należącym do Wspólnoty a terytorium państwa będącego członkiem Wspólnoty innym niż terytorium kraju , kiedy trasa nie przebiega w żadnej części przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Usługi te, nie są objęte zakresem działania ustawy i opodatkowane w Polsce, jako nie spełniające dyspozycji zawartych w art. 83 ust. 3 pkt 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

W rezultacie usługa spedycyjna (polegająca na zorganizowaniu transportu), świadczona przez Spółkę nie będzie usługą związaną z międzynarodowym transportem towarów, a co się z tym wiąże, do określenia miejsca jej świadczenia, nie można zastosować przepisów, które dotyczą usług spedycji związanych z usługami transportu międzynarodowego. Stosownie do art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług transportowych ? miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28. Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. b w przypadku świadczenia usług pomocniczych do usług transportowych, takich jak załadunek, przeładunek i podobne czynności ? miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28. Mając na uwadze przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny, stwierdzić należy, że usługa spedycyjna nie jest usługą transportową której mowa w art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług (gdyż jest usługą spedycyjną polegającą na zorganizowaniu transportu towarów) , nie jest także usługą pomocniczą od usług transportowych, dla których miejsce świadczenia określa art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. b ustawy o VAT. Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi ? miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi ? miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Reasumując Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że wykonywana przez Podatnika usługa spedycyjna ? jest usługą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako odpłatna usługa krajowa. Jej miejscem świadczenia jest bowiem miejsce, gdzie Podatnik ma siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności, z którego świadczy tą usługę (na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług).
Świadczenie usług podlega opodatkowaniu wg stawki podatku w wysokości 22% - art. 41 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

POUCZENIE. 1.Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.2.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu zmiany lub uchylenia.3.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione, za pośrednictwem organu wydającego postanowienie, w terminie 7-miu dni, licząc od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej) 34.Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt l lit. a ustawy z dnia 09 września 2000r o opłacie skarbowej (teks jednolity Dz. U. z 2004r., Nr 253, poz. 2532) zażalenie podlega opłacie skarbowej w kwocie 5zł oraz 50 groszy od załącznika do odwołania uiszczonej w formie naklejenia znaków opłaty skarbowej na zażaleniu.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu