Temat interpretacji
Postanowienie
Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga, w związku z wnioskiem z dnia 22.09.2005r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej możliwości odliczenia i zwrotu podatku VAT na rachunek bankowy od zakupów towarów i usług służących sprzedaży nieopodatkowanej na terytorium Polski, związanej z prowadzoną działalnością w zakresie doradztwa i konsultacji inżynierskich
- stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 22.09.2005r. (data wpływu do Urzędu 05.10.2005r.) Strona wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że na podstawie umowy zawartej z firmą prawa austriackiego, zajmującą się produkcją i dystrybucją specjalistycznych urządzeń dla przemysłu papierniczego i drukarskiego świadczy Pan usługi doradztwa i konsultacji inżynierskich. W związku ze świadczeniem ww. usług ponosi Pan koszty obciążone podatkiem VAT, które dotyczą w szczególności: czynszu, używania samochodu służbowego, rozmów telefonicznych, zakupu materiałów biurowych, wyposażenia biura, prowadzonej księgowości i inne związane z realizowaniem świadczonych usług.
Zdaniem wnioskodawcy występuje prawo do odliczania podatku naliczonego z tytułu zakupów związanych ze świadczonymi usługami na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) i zwrotu tego podatku na rachunek bankowy.
Odnosząc się do przedstawionego stanowiska Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia: Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stosownie do której w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W sytuacji określonej w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT występuje także prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług służących wykonywaniu czynności niepodlegających opodatkowaniu. Na podstawie tego przepisu, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.
Zatem ustawa o podatku od towarów i usług przyznaje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z dostawą towarów i świadczeniem usług niepodlegających opodatkowaniu w Polsce. Nie ma przy tym znaczenia, czy miejscem dostawy towarów lub świadczenia usług jest państwo członkowskie Unii Europejskiej, czy też państwo trzecie. Jeżeli zatem wykonuje Pan usługi, których miejsce świadczenia zostało określone poza terytorium RP, podmiotem zobowiązanym do obliczenia i odprowadzenia podatku od tych czynności jest usługobiorca mający siedzibę za granicą ? tj. w Austrii. Na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy ? mimo, iż z czynnością tą nie wiąże się konieczność odprowadzenia podatku należnego do budżetu Państwa ? wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów zrealizowanych w kraju, które posłużyły do wykonania danej usługi za granicą.
Ustawa wprowadza jednak dwa warunki dotyczące wyżej wymienionego prawa do odliczenia podatku naliczonego, tj.: ? podatek naliczony można odliczyć jedynie w sytuacji, gdy kwoty te podlegałyby odliczeniu gdyby usługa ta była wykonana na terytorium kraju, a nie poza Polską,? warunkiem dokonania odliczenia jest posiadanie dokumentów, z których wynika związek odliczonego podatku z czynnościami wykonanymi poza terytorium kraju.
Zgodnie z art. 87 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, na umotywowany wniosek, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, w terminie określonym w ust. 4 ? tj. w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia.
Obrót z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 wpływa na wielkość kwoty podatku naliczonego, którego zwrotu podatnik może domagać się w terminie 60 dni bowiem z treści art. 87 ust. 3 ustawy o VAT wynika, że w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej podlega zwrotowi różnica podatku w kwocie nieprzekraczającej wartości podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 oraz obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1. Z powyższego unormowania wynika zatem możliwość wykazania przez Pana do zwrotu w terminie 60 dni kwoty stanowiącej 22% uzyskanego przez Pana obrotu.
Zważywszy zatem na stan faktyczny przedstawiony we wniosku Strony oraz mając na uwadze obowiązujące przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, należy stwierdzić, że podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług w związku z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą w zakresie świadczenia usług doradztwa i konsultacji inżynierskich na rzecz podmiotu austriackiego podlega odliczeniu i zwrotowi na rachunek bankowy ? na umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia w wysokości stanowiącej 22% uzyskanego obrotu. Jednocześnie Naczelnik tutejszego Urzędu informuje, iż odpowiedzialność za prawidłowe sklasyfikowanie świadczonych usług spoczywa na podatniku.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i 2 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa.