Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 43 ust. 11 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) ? po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dnia 14.03.2005 r. ? znak L.DZ./218/2005, który wpłynął do tut. organu w dniu 15.03.2005 r., w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii: ?czy opłata za garaż lub za dzierżawę gruntu będącego w wieczystym użytkowaniu pod garażem, w przypadku równoczesnego posiadania przez członka spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego jest zwolniona od podatku VAT, czy też winna być opodatkowana wg stawki 22%?? - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach uznaje stanowisko Strony przedstawione w przedmiotowym wniosku w zakresie przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) za prawidłowe.
W dniu 15.03.2005 r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek spółdzielni mieszkaniowej w sprawie udzielenia pisemnej informacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej. W pierwszej części wniosku Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy świadczone przez spółdzielnię usługi wynajmowania pomieszczeń dodatkowych w budynkach mieszkalnych, stanowiących własność spółdzielni podlegają zwolnieniu czy opodatkowaniu 22% podatkiem VAT? Natomiast druga część wniosku dotyczyła pytania czy opłata za garaż lub za dzierżawę gruntu będącego w wieczystym użytkowaniu spółdzielni pod garażem, w przypadku równoczesnego posiadania przez członka spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego jest zwolniona od podatku VAT, czy też winna być opodatkowana wg stawki 22%?
Odnosząc się do drugiego zapytania podatnika (pierwsze zapytanie zostanie załatwione odrębnym postanowieniem) organ zważył co następuje. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że za czynności na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują własnościowe prawa do garażu lub mają podpisane umowy dzierżawy gruntu pod garażem, a równocześnie posiadają prawa spółdzielcze do lokalu mieszkalnego ? są pobierane opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.
Zdaniem Podatnika skoro są to czynności na rzecz członków spółdzielni ? którym przysługują spółdzielcze prawa do lokalu i równocześnie własnościowe prawa do garażu lub posiadają umowę dzierżawy gruntu pod garażem ? i czynności te spółdzielnia realizuje zgodnie z postanowieniami statutu, pobierając opłatę eksploatacyjną za garaż czy dzierżawę, to w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i sług ma zastosowanie art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535), a więc opłaty za garaż i dzierżawę gruntu pod garażem są zwolnione od podatku VAT.
Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych nie będących członkami spółdzielni za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.
Zwolnienie od podatku od towarów i usług określone w powyższym przepisie dotyczy nie tylko opłat pobieranych za lokale mieszkalne, lecz wszelkich opłat związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu. Do lokalu mogą przynależeć jako części składowe pomieszczenia choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności piwnica, strych, garaż, komórka, zwane pomieszczeniami przynależnymi. Opłat tych nie wydziela się bowiem na związane z prawem do lokalu mieszkalnego i odnoszące się do lokalu użytkowego.
Zatem wymienione czynności spółdzielni, za które pobiera opłaty eksploatacyjne, a które związane są z lokalami mieszkalnymi ? korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.