POSTANOWIENIE - Interpretacja - DP1/443-23/05/KM/48793

www.shutterstock.com
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.07.2005, sygn. DP1/443-23/05/KM/48793, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 23.06.2005 r. (doręczony w dniu 29.06.2005 r.) w sprawie w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usługstwierdzaże przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca następująco opisuje stan faktyczny:
Spółka dokonuje zakupu towarów z importu: W wyniku kontroli obrotu towarowego z zagranicą przeprowadzonego przej naczelnika urzędu celnego okazało się, iż na dokumencie odprawy celnej SAD zaniżona została wartość celna towarów. W wyniku powyższego naczelnik urzędu celnego wydał decyzję zwiększającą podstawę opodatkowania oraz podatek VAT. Wątpliwości Spółki związane są z tym, czy decyzja urzędu celnego zwiększająca podstawę opodatkowania oraz podatek z tytułu importu towarów może być traktowana jako dokument celny, a w konsekwencji czy podatek wykazany w takiej decyzji stanowić będzie podatek naliczony, o którym mowa w art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. W ocenie Wnioskodawcy decyzja organu celnego stanowi podstawę do obniżenia podatku należnego.
Odpowiadając na powyższe zapytanie zważa się co następuje:
Podatnicy dokonujący importu towarów są obowiązani, zgodnie z art. 33 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) do samodzielnego obliczania i wykazywania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku VAT. Stosownie do art. 33 ust 5 cyt. ustawy, Podatnik jest również zobowiązany do wpłacenia wykazanych w zgłoszeniu celnym podatków.
W myśl art. 86 ust 2 pkt 2 cyt. ustawy, w przypadku importu, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust 3-7 suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego. Natomiast art. 86 ust. 10 pkt 1 mówi, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny, z zastrzeżeniem ust 2-4 oraz ust. 11, 12,16, 18.

Zgłoszenie celne złożone przez Podatnika podlega weryfikacji przez organ celny, co do prawidłowości wyliczonego podatku. Jeżeli w wyniku owej weryftlcacji organ celny stwierdzi, że podatek nie został pobrany przez organ celny lub pobrany w wysokości niższej od należnej, naczelnik urzędu celnego działając zgodnie z art. 33 ust 2 i 3 cyt. ustawy, wydaje decyzję określającą podatek w prawidłowej wysokości. Decyzja ta ma charakter obligatoryjny. W przypadku otrzymania decyzji celnej, wykazany w niej podatek VAT Podatnik obowiązany jest wpłacić w terminie 10 dni od dnia powiadomienia o wysokości należności celnych.
Różnica pomiędzy podatkiem wynikającym z tej decyzji, a podatkiem pobranym przez organ celny zgodnie z art. 37 ust 2 ustawy, stanowi podatek naliczony w rozumieniu art. 86 ust 2 ustawy. Decyzja organu celnego określająca kwotę podatku VAT również spełnia funkcję dokumentu celnego i stanowi podstawę do odliczenia VAT naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym została ona otrzymana bądź w miesiącu następnym.

Reasumujac, jeżeli Spółka obniżyła podatek należny o podatek naliczony wynikający ze zgłoszenia celnego, a następnie organ celny wydał decyzję, w której określił podatek w wysokości wyższej, to różnica pomiędzy podatkiem pobranym a wynikającym z tej decyzji (wpłacona przez Spółkę) stanowi podatek naliczony w rozumieniu art. 86 ust 2 i podlega odliczeniu na podstawie art. 37 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast w przypadku, gdy Strona nie dokonała odliczenia podatku naliczonego ze zgłoszenia celnego (dokumentu SAD), wtedy może go odliczyć w całości z decyzji naczelnika urzędu celnego, gdyż decyzja podobnie jak zgłoszenie celne stanowi podstawę do odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za m-c, w którym została ona otrzymana bądź w miesiącu następnym.

Należy zaznaczyć, że w przepisach brak jest definicji pojęcia ?dokument celny", ale uznaje się, że może nim być jakikolwiek akt pisemny właściwego organu celnego zawierający informację o dopuszczeniu towaru na polski obszar celny oraz o wymiarze należności celnych (wyrok NSA z dnia 9 stycznia 1998 r. sygn. akt ...).
W świetle powyższych ustaleń, Naczelnik tut. Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika i orzeka jak w sentencji postanowienia.
Nadmienia się, że interpretacja niniejsza jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących
- nie jest wiążąca dla podmiotu, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni licząc od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Małopolski Urząd Skarbowy