Temat interpretacji
Prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego ze świadczeniem usług krótkotrwałego zakwaterowania.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z póżn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2016 r. (data wpływu 13 października 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego ze świadczeniem usług krótkotrwałego zakwaterowania jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 października 2016 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego ze świadczeniem usług krótkotrwałego zakwaterowania.
W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Od 1994 r. prowadzi Pan rodzinne gospodarstwo rolne w gminie S., do 2008 r. siedziba gospodarstwa znajdowała się w miejscowości D., a od 2008 r. znajduje się ona w miejscowości M. W związku z rozwojem gospodarstwa rolnego, w 2010 r. podjął Pan decyzję o budowie na będących Pana własnością działkach nr w obrębie wsi M. w gminie S. budynku gospodarczego (garażowo-magazynowego) w zabudowie zagrodowej, mającego służyć garażowaniu maszyn rolniczych i magazynowaniu płodów rolnych.
Decyzją o warunkach zabudowy z dnia 23 sierpnia 2011 r. (GP .) Wójt Gminy S. ustalił na rzecz Gospodarstwa Rolnego M.C. warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na budowie wolno stojącego budynku gospodarczego (garażowo-magazynowego) w ramach uzupełnienia istniejącej zabudowy zagrodowej o obiekty niezbędne do prowadzenia gospodarstwa rolnego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną na terenie działek nr . w obrębie wsi M. w gminie S.
Decyzją nr z dnia 21 grudnia 2011 r. (AB. ) Starosta N. zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę budynku gospodarczego (garażowo-magazynowego) - (kat. ob. - II) w zabudowie zagrodowej, na terenie powyższych działek, pow. użytkowa budynku 504,39 m2. W związku z koniecznością zmiany lokalizacji budynku na działkach nr w M. (przesunięcia planowanego budynku o ok. 4 metry) i sporządzeniem zamiennego projektu zagospodarowania działki Starosta N. w dniu 8 marca 2012 r. wydał decyzję nr . zatwierdzającą zamienny projekt zagospodarowania działki - zmienił decyzję o pozwoleniu na budowę nr z dnia 21 grudnia 2011 r. wg zamiennego projektu zagospodarowania działki.
Powyższy budynek został wybudowany zgodnie z projektem budowlanym i pozwoleniem na budowę. W dniu 25 października 2012 r. zawiadomił Pan organ nadzoru budowlanego - Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Powiecie N. o zakończeniu inwestycji polegającej na budowie budynku gospodarczego (garażowo-magazynowego) w zabudowie zagrodowej na terenie działki nr , położonej w miejscowości M., gmina S., zrealizowanej na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę nr z dnia 21 grudnia 2011 r., wydanej przez Starostę N. W piśmie z dnia 29 października 2012 r. (PNB.) organ nadzoru budowlanego poinformował, że po przeanalizowaniu ww. decyzji o pozwoleniu na budowę, dziennika budowy, oświadczenia kierownika budowy, inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej oraz przedłożonych badań i sprawdzeń, przyjął bez sprzeciwu zawiadomienie o zakończeniu budowy.
Przystąpił Pan do użytkowania budynku, zgodnie z przeznaczeniem, dla potrzeb prowadzonego gospodarstwa rolnego. W 2013 r. doszło do scalenia (połączenia) będących Pana własnością działek nr w jedną działkę nr .. o łącznej powierzchni 0.8083 ha, KW numer ... W 2015 r. Starosta N. zmienił z urzędu numer działki z na . Zgodnie z aktualnym stanem wskazanej księgi wieczystej, działka nr , obszaru 0,8083 ha, położona w miejscowości M. w gminie S. jest Pana własnością, oznaczona co do sposobu korzystania jako B - Grunty rolne zabudowane, zabudowana budynkiem gospodarczym dla rolnictwa.
W 2015 r., ze względów osobistych i zdrowotnych, znacznie ograniczył Pan wielkość prowadzonego gospodarstwa rolnego, co wiązało się ze sprzedażą części gruntów rolnych oraz maszyn rolniczych. W związku z powyższym przedmiotowy budynek stał się zbędny w prowadzonym przez Pana gospodarstwie rolnym.
W dniu 1 kwietnia 2016 r. w ramach zapewnienia sobie dywersyfikacji swoich dochodów, a tym samym uniezależnienia się od chwiejnej i zmiennej koniunktury panującej w segmencie produkcji rolnej rozpoczął Pan wykonywanie działalności gospodarczej na własny rachunek pod firmą M. C. ., Regon , z przeważającym przedmiotem działalności - wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKD 68.20.Z) oraz pozostałym zakresem działalności (wg. PKD): hotele i podobne obiekty zakwaterowania (PKD 55.10.Z), obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania (PKD 55.20.Z) i pozostałe zakwaterowanie (PKD 55.90.Z).
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zważywszy na fakt, iż miejscowość M. położona jest w atrakcyjnym turystycznie rejonie nadmorskim, planuje Pan przebudować i rozbudować opisany wyżej budynek na obiekt, który ma służyć prowadzonej działalności gospodarczej - świadczeniu usług krótkotrwałego zakwaterowania. Zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy z dnia 16 września 2016 r. (GPN-) wydaną przez Wójta Gminy S. na rzecz M. C. ustalono warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji, polegającej na przebudowie i rozbudowie istniejącego budynku gospodarczego usytuowanego na terenie działki nr ..położonej w miejscowości M. w gminie S. oraz zmianie sposobu użytkowania tego budynku na obiekt agroturystyczny krótkotrwałego zakwaterowania.
W ramach planowanej przebudowy i rozbudowy budynku w obiekcie znajdzie się kilkanaście pokoi z łazienkami, w tym kilka większych pomieszczeń typu studio. Wszystkie będą służyły świadczeniu usług krótkotrwałego zakwaterowania. Dla potrzeb prowadzenia w tym budynku działalności gospodarczej konieczne będzie również wykonanie nowego przyłącza energetycznego, przyłącza i instalacji wodociągowej, instalacja zbiornika na nieczystości ciekłe, instalacji wentylacyjnej i grzewczej wraz ze źródłem ciepła niezbędnym do ogrzania przedmiotowego budynku. Cała działka nr będzie zagospodarowana dla potrzeb prowadzonej w budynku i na niej działalności gospodarczej, w szczególności teren zostanie zniwelowany i wyrównany, zostaną na nim przeprowadzone prace ziemne, urządzone zostaną utwardzone miejsca postojowe, ścieżki i ciągi komunikacyjne, plac zabaw dla dzieci, wiata grillowa, wiata śmietnikowa, oświetlenie terenu działki, nasadzenia roślin, krzewów i drzew ozdobnych. Całość inwestycji zostanie wykonana zgodnie z wyżej opisaną decyzją o warunkach zabudowy i projektem budowlanym, projektem zagospodarowania terenu, na podstawie których będzie wydane pozwolenie na budowę przez Starostę N.
Od października 2012 r. jest Pan zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.
Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego od nabywanych towarów i usług związanych z opisaną przebudową i rozbudową budynku, budową przyłączy, instalacji i zagospodarowaniem opisanej działki nr ?
Pana zdaniem, będzie przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego od nabywanych towarów i usług związanych z opisaną przebudową i rozbudową budynku, budową przyłączy, instalacji i zagospodarowaniem opisanej działki nr .
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Nabywane towary i usługi związane z opisaną przebudową i rozbudową budynku, budową przyłączy, instalacji i zagospodarowaniem działki, będą związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych, bowiem usługi krótkotrwałego zakwaterowania, które będą świadczone przez Pana w budynku - po jego przebudowie i rozbudowie - będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Jak stanowi art. 15 ust. 1 i 2 u.p.t.u. podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Jak wskazano powyżej, wykonuje Pan działalność gospodarczą, jest zatem podatnikiem, o którym mowa w art. 15 u.p.t.u. Ponadto jest Pan zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.
Zatem spełnione będą zarówno przedmiotowe, jak i podmiotowe warunki odliczenia podatku naliczonego, a zatem stanowisko Pana jest uzasadnione.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowe, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Ponadto tut. organ informuje, że zgodnie z art. 14na pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawcy do otrzymanej interpretacji nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. czynności dokonanych w ramach transakcji, które pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miały zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2016 r., poz. 718 z póź. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy