Temat interpretacji
Czy dostawa nieruchomości rolnej z rozpoczętą inwestycją podlega opodatkowaniu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2012 r. (data wpływu 27 września 2012 r.), uzupełnionym w dniu 19 października i 11 grudnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 września 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania sprzedaży nieruchomości rolnych.
W przedmiotowym wniosku oraz uzupełnieniu do niego przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W 2009 r. zakupił Pan wraz z żoną grunty rolne od ANR bez naliczania podatku od towarów i usług. W 2010 r. zostały wydane warunki zabudowy dla tych gruntów pod wielofunkcyjny ośrodek rolno-turystyczny. W 2010 r. rozpoczęto zalesienie części gruntów oraz budowę budynku - wiaty pod maszyny rolnicze i narzędzia oraz budynku pod działalność agroturystyczną (karczmę). Na chwilę obecną obie inwestycje są w budowie, są nieukończone, nie zostały odebrane. Od 2004 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem VAT. Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej odliczał Pan podatek naliczony wykazany w fakturach inwestycyjnych z tytułu nabytych towarów i usług.
Działka posiada tylko prąd budowlany, nie ma innych mediów (tj. kanalizacja, woda). Płaci Pan podatek rolny od nieruchomości. Obecnie przedmiotem sprzedaży są działki rolne z rozpoczętą inwestycją.
Przedmiotowa nieruchomość zajmuje powierzchnię 11,65 ha i składa się z 5 działek, dla których wydano warunki zabudowy. Grunty zostały zakupione w celach rolniczych, agroturystycznych i zalesienia. W związku z poniesionymi wydatkami odliczał Pan podatek naliczony. Dla całej nieruchomości studium wskazuje przeznaczenie ww. działek jako tereny rolne. Brak również miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla ww. nieruchomości.
Przedmiotem sprzedaży są działki rolne o numerach 60-64, oznaczone w ewidencji gruntów jako grunty orne, pastwiska, łąki.
Zgodnie z wydanymi warunkami zabudowy na nieruchomości nr 60 mają zostać wybudowane budynki rolnicze o maksymalnych wymiarach 1000 m2 pow. zabudowy. Obecnie na działce nr 60 znajduje się budynek w stanie surowym zamkniętym, przeznaczony pod maszyny rolnicze, oznaczony jako wiata garażowa. Powierzchnia jego zabudowy wynosi 220 m2.
Na działce nr 63 budowana jest karczma (stan surowy, ściany, fundamenty) pod agroturystykę o pow. zabudowy 500 m2. Pozwolenie obejmuje łączną zabudowę tej nieruchomości do 2300 m2.
Obiekty, które powstaną nie będą docelowo obiektami objętymi społecznym programem mieszkaniowym.
Pozostały niezabudowany teren, to grunty przeznaczone są pod uprawy rolne, zalesienie (rolnictwo). Z warunków zabudowy wydanych dla przedmiotowej nieruchomości wynika, że pod zabudowę jest przeznaczonych łącznie 3500 m2 powierzchni z 11.6500 m2 całej powierzchni gruntów rolnych.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy sprzedaż gruntów rolnych z rozpoczętą inwestycją należy opodatkować, w przypadku, gdy w trakcie budowy inwestycji odliczał Pan podatek naliczony od nabycia towarów i usług pozostałych...
Pana zdaniem, przedstawionym w uzupełnieniu do wniosku, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega tylko część nieruchomości rolnych, dla których wydane warunki zabudowy przewidują zabudowę o łącznej powierzchni 3500 m2, pozostała zaś część nieruchomości korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, jako grunty rolne niezabudowane.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().
Przez towary w myśl art. 2 pkt 6 ustawy należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Podstawowa stawka podatku od towarów i usług, stosownie do treści art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.
Zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.
I tak, stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
- dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
- pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:
- wybudowaniu lub
- ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej;
Wskazać należy, iż zgodnie z treścią art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
W myśl przepisu art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.
Z okoliczności sprawy wynika, iż jest Pan podatnikiem VAT czynnym. W 2009 r. zakupił Pan wraz z małżonką grunty rolne o pow. 11,65 ha. W 2010 r. dla przedmiotowej nieruchomości zostały wydane warunki zabudowy, określające przeznaczenie gruntów rolnych pod wielofunkcyjny ośrodek rolno-turystyczny. Zgodnie z wydanymi warunkami zabudowy tylko 3500 m2 może być przeznaczone pod zabudowę. W 2010 r. rozpoczął Pan zalesianie terenu oraz budowę wiaty dla maszyn rolniczych i budynku przeznaczonego do działalności agroturystycznej (karczmę). Obecnie zamierza Pan sprzedać grunty rolne wraz z obiema inwestycjami w budowie.
Przenosząc powołane powyżej przepisy prawa na grunt niniejszej sprawy należy stwierdzić, iż stanowisko Pana jest prawidłowe w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, z tytułu dostawy gruntów niezabudowanych, które w ewidencji gruntów oznaczone są jako rolne, a wydana decyzja o warunkach zabudowy nie przewiduje możliwości ich zabudowania. Natomiast w odniesieniu do dostawy tej części nieruchomości, która zgodnie z wydaną decyzją o warunkach zabudowy jest przeznaczona pod zabudowę obiektami przeznaczonymi pod wielofunkcyjny ośrodek rolno-turystyczny, tj. o łącznej powierzchni zabudowy 3500 m2, i w chwili obecnej jest już częściowo zabudowane rozpoczętą inwestycją, od której przysługiwało prawo do odliczenia, jak słusznie wskazano, będzie ona podlegała opodatkowaniu stawką podstawową (w niniejszej sprawie zwolnienie bowiem nie przysługuje z uwagi na prawo do odliczenia). W ramach tej dostawy opodatkowaniem zostaną objęte zarówno naniesienia (inwestycja rozpoczęta), jak i grunt z nimi związany (art. 29 ust. 5 ustawy) oraz pozostałe grunty niezabudowane, przeznaczone pod zabudowę zgodnie z wydanymi warunkami zabudowy.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ( t.j. Dz. U. z 2012 poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Wniosek ORD-IN
Treść w pliku PDF 2 MB
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy