Temat interpretacji
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zmian./ w odpowiedzi na złożone w dniu 09.12.2004 r. zapytanie - informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego następująco:
Przedmiotowe zapytanie dotyczy:
1/ czy usługi polegające na zakupie egzaminów komputerowych, dostarczanych elektronicznie przez firmę będącą podatnikiem podatku od towarów i usług i pochodzącą z terytorium państwa członkowskiego - można traktować odrębnie od usług edukacyjnych,
2/ czy podatek należny od importu usług, o których mowa powyżej - jest podatkiem naliczonym, który ma wpływ na podatek naliczony za dany okres rozliczeniowy.
Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz. 535/ - przez import usług rozumie się świadczenie usług z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.
Zgodnie z brzmieniem art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy - podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne - będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.
Zgodnie z art. 17 ust. 3 ustawy - w przypadkach wymienionych w art. 27 ust. 3 - przepis ust. 1 pkt 4 stosuje się, jeżeli usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium kraju.
Zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 w związku z art. 27 ust. 4 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz. 535/ - w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Zgodnie z ust. 4 pkt 9 w/wym. artykułu - przepisy te stosuje się do usług elektronicznych.
Ad 1. Usługi polegające na zakupie egzaminów komputerowych, dostarczanych elektronicznie przez firmę będącą podatnikiem podatku od towarów i usług i pochodzącą z terytorium państwa członkowskiego - w świetle w.cyt. przepisów prawa podatkowego - jest importem usług, który należy fakturować (traktować) oddzielnie od usług edukacyjnych świadczonych bezpośrednio przez firmę.
Ad 2. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego od importu usług, który jest składnikiem całego podatku naliczonego za dany okres rozliczeniowy.
Interpretacji udzielono wg stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania przedmiotowego pisma.