Stan faktyczny - Interpretacja - PI/005-2341/04/CIP/01

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.12.2004, sygn. PI/005-2341/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny

Podatnik - spółka z o.o. - świadczy usługi polegające głównie na:

-kontroli ilościowej towarów i ładunków (ważenie, liczenie, pomiary zbiorników lądowych, statkowych, pomiary cystern itp.),

-kontroli jakościowej towarów i ładunków (pobieranie próbek, badania laboratoryjne, ocena towarów i opakowań itp.),

-kontroli czystości i przydatności dla określonych towarów i ładunków (zbiorników lądowych, statkowych, cystern, wagonów, samochodów, kontenerów itp.),

-nadzorze nad załadunkiem i rozładunkiem towarów i ładunków (rozmieszczenie i sztauerka drobnicy w kontenerach, ładowniach, magazynach itp.).

Usługi powyższe według podatnika mieszczą się w grupowaniu PKWiU 63 - Usługi pomocnicze na rzecz transportu, usługi agencji turystycznych, 63.40 - Usługi agencji transportowych pozostałe.

Wymienione wyżej usługi wykonywane są przez spółkę również w związku z dokonywanym przez eksportera eksportem towarów i dotyczą towarów eksportowanych.

Do 30 kwietnia 2004r. świadczone przez spółkę usługi - z mocy art. 39 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, oraz § 52 rozporządzenia wykonawczego Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. - jako usługi zrównane z eksportem towarów podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 0%.

Ocena prawna stanu faktycznego

W myśl art. 83 ust. 1 pkt 21 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm./ stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów:

a)dotyczących towarów eksportowanych polegających na ich pakowaniu, przewozie do miejsc formowania przesyłek zbiorowych, składowaniu, przeładunku, ważeniu, kontrolowaniu i nadzorowaniu bezpieczeństwa przewozu,

b)świadczonych na podstawie umowy maklerskiej, agencyjnej, zlecenia i pośrednictwa, dotyczących towarów eksportowanych.

Z powyższego przepisu wynika, iż stawka podatku 0% znajduje zastosowanie gdy usługi

1)związane są bezpośrednio z eksportem towarów,

2)dotyczą towarów eksportowanych

3)polegają na:

-pakowaniu,

-przewozie do miejsc formowania przesyłek zbiorowych,

-składowaniu,

-przeładunku,

-ważeniu,

-kontrolowaniu,

-nadzorowaniu bezpieczeństwa przewozu

towarów eksportowanych.

Zatem zarówno usługi związane bezpośrednio z eksportem towarów dotyczące towarów eksportowanych polegające na ich kontrolowaniu jak i usługi polegające na nadzorowaniu bezpieczeństwa przewozu towarów eksportowanych podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 0% z mocy art. 83 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podnieść przy tym należy, iż zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 7-18 i 20-22, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie.

Z uwagi na powyższe jeżeli podatnik prowadzi dokumentację, z której bezspornie wynika, że świadczone przez niego usługi kontroli jakościowej i ilościowej towarów i ładunków oraz usługi nadzoru nad załadunkiem i rozładunkiem towarów i ładunków związane są bezpośrednio z eksportem towarów i dotyczą towarów eksportowanych, to uzasadnione jest zastosowanie stawki podatku VAT w wysokości 0%.

Zauważyć należy, iż przepisy nie określają jakie dokumenty stanowią podstawę zastosowania stawki 0% w przypadku usług związanych bezpośrednio z transportem towarów. Wymogiem stawianym przedmiotowej dokumentacji jest jedynie, by wynikało z niej jednoznacznie, iż wykonywane przez podatnika czynności wiążą się bezpośrednio z eksportem towarów i dotyczą towarów eksportowanych. Dokumentem, o którym mowa w art. 83 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług może być zatem również oświadczenie eksportera jeśli spełnia w/w warunek.

Izba Skarbowa w Gdańsku