Temat interpretacji
Strona jako osoba fizyczna dokonała w 2001r. na podstawie aktu notarialnego zakupu działki ( prawo wieczystego użytkowania) wraz z wybudowanym tam w latach 60- tych budynkiem. W 2003r. nieruchomość tą wprowadziła jako środek trwały do prowadzonej przez siebie firmy . Podatnik nie dokonywał odliczenia podatku naliczonego w związku z wprowadzeniem nieruchomości do ewidencji środków trwałych, nie dokonywał ulepszeń w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Budynek ma ponad 5 lat, który użytkował w celu wykonania czynności opodatkowanych. Obecnie podatnik zamierza zbyć przedmiotową nieruchomość i zwraca się z zapytaniem czy od sprzedaży gruntu oraz budynku należy naliczyć podatek VAT w wysokości 22% , czy grunt i budynek będą zwolnione od podatku VAT.
Zdaniem strony należy naliczyć podatek VAT w wysokości 22% od sprzedaży gruntu oraz budynku.
Organ podatkowy stwierdza , że nie zgadza się z przedstawionym stanowiskiem , o ile stan faktyczny przedstawiony w piśmie zgodny jest ze stanem rzeczywistym.
Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez towary zgodnie z art.2 pkt 6 cyt. ustawy rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części , będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Zgodnie z art. 29 ust. 5 cyt. ustawy w przypadku gdy przedmiotem transakcji jest dostawa budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się gruntów. W takim przypadku grunt będzie opodatkowany taką samą stawką podatku VAT , jaką będzie opodatkowany budynek.
Na podstawie art. 43 ust.1 pkt 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług , zwalnia się od podatku "dostawę towarów używanych , z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze".
Zgodnie z zapisem art. 43 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy " przez towary używane, o których mowa w ust.1 pkt 2 , rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat".
Ponadto , zgodnie z art. 43 ust.6 w/w ustawy, zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym , stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.
Stosownie do zapisu par. 8 ust.1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.
Mając na uwadze przytoczone wyżej przepisy w stanie faktycznym wynikającym z pisma należy stwierdzić , iż budynek spełnia warunki towaru używanego i dokonując sprzedaży będzie zwolniony z podatku od towarów i usług. Ponieważ budynek jest trwale związany z gruntem i jego dostawa jest zwolniona z podatku, to zbycie prawa wieczystego użytkowania w myśl w/w przepisu par. 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Min. Fin. będzie również korzystało ze zwolnienia
Interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego.
Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego .