Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem Spółki z dnia 19.05.2005 r. (data wpływu 24.05.2005 r.), uzupełnionym 20.07.2005 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego, postanawia uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.
UZASADNIENIE
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka nabyła towar od kontrahenta
szwajcarskiego, który posiada swoje oddziały w krajach członkowskich Wspólnoty. Towar zamówiony przez Wnioskodawcę przywieziono do Polski w części z terytorium Czech a w części z magazynu ze Szkocji. Faktury handlowe wystawione zostały przez "oddział w Szwajcarii", podano na nich "unijne numery NIP tego kontrahenta". Zdaniem Podatnika nabycie tych towarów należy potraktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.
Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu stwierdza, co następuje:
Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) o podatku od towarów i usług (dalej ustawa) - przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług rozumie się "nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez
dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz". Dodatkowo powinien zostać spełniony warunek, iż nabywcą towarów jest "podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika". Analogiczne przesłanki muszą być spełnione po stronie dostawcy.
Biorąc pod uwagę powyższą definicję oraz fakt, iż zarówno dostawca (szwajcarski kontrahent zarejestrowany jest jako podatnik podatku od wartości dodanej) jak i nabywca są zarejestrowanymi podatnikami oraz dochodzi do przemieszczenia towarów pomiędzy dwoma państwami członkowskimi przedmiotową transakcję należy uznać za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju.
Z tych względów Naczelnik Urzędu postanowił jak na wstępie.