Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, w związku z wnioskiem z dnia 26.09.2005 r. (wpływ do tut. Urzędu 27.09.2005 r.), w sprawie interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego
postanawia
uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
Stan faktyczny został przedstawiony we wniosku w sposób następujący - Spółka w ramach prowadzonej działalności handlowej zobowiązana jest do wystawiania faktur VAT dokumentujących sprzedaż krajową dla osób fizycznych i osób prawnych.
Ze względu na dużą ilość wystawianych faktur korzystne dla Wnioskodawcy byłoby wystawianie kopii w formie elektronicznej. Oryginał faktury wystawiony i przekazany byłby nabywcy w formie papierowej, natomiast kopia wystawiana jedynie w formie elektronicznej (bez drukowania jej formy papierowej) i w takiej postaci przechowywana. Stosowany przez Spółkę system zarządzania i kontroli gwarantuje zachowanie wymogów odnoszących się, co do treści, zasad przechowywania oraz udostępniania kopii faktur w formie elektronicznej organom podatkowym a w szczególności gwarantuje niezmienność zapisów na nośnikach informacyjnych. Pozwala na przechowywanie kopii faktur w formie elektronicznej wraz z całą dokumentacją dotyczącą danego okresu rozliczeniowego i stwarza możliwość ich natychmiastowego wydruku w formie papierowej. Zasady wystawiania, archiwizacji i przechowywania faktur korygujących pozostają bez zmian.
Zdaniem wnioskodawcy z § 26 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towaru i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 97, poz 971) - obecnie § 23 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towaru i usług (Dz. U. z 2005 r. nr 95, poz. 798) - nie wynika, że kopie faktur nie mogą być przechowywane w formie elektronicznej. Wobec powyższego dopuszczalne jest, w świetle obowiązujących przepisów o podatku od towarów i usług, przechowywanie kopii faktur w formie elektronicznej.
Wg Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, w myśl § 23 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, oryginały i kopie faktur przechowuje się w oryginalnej postaci, w podziale na okresy rozliczeniowe i w sposób pozwalający na ich łatwe odszukanie.
Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu albo organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. z 2005 r. nr 133, poz. 1119) określa zasady przechowywania oraz tryb udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej faktur przesyłanych drogą elektroniczną (§ 1 pkt 2 w.w rozporządzenia).
Zgodnie z § 2 powyższego rozporządzenia faktury wystawiane w formie elektronicznej przesyła się, w tym udostępnia, w tej formie odbiorcy oraz przechowuje się w tej formie przy zastosowaniu elektronicznych urządzeń do przetwarzania (łącznie z cyfrową kompresją) i przechowywania danych, z wykorzystaniem technik teletransmisji przewodowej, radiowej, technologii optycznych lub innych elektromagnetycznych środków.
Zacytowane przepisy jednoznacznie wskazują, że tylko faktura wystawiona (zarówno oryginał jak i kopia) w formie elektronicznej może być przesłana drogą elektroniczną i przechowywana w formie elektronicznej, natomiast Wnioskodawca chce wystawiać faktury w dwóch różnych formach, co zdaniem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie jest niedopuszczalne.