Temat interpretacji
Stosownie do postanowień art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, póz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 08.10.2005 r., (data wpływu do tutejszego Urzędu 12.09.2005 r.), w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu
zastosowania prawa podatkowego w sprawie korygowania obrotu z tytułu eksportu dokonanego w maju 2005 roku, w przypadku otrzymania dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty w czerwcu 2005 roku,
postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe.
Pismem z dnia 08.10.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 12.09.2005 r.) Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonała eksportu towarów w maju 2005 roku. Dokumenty potwierdzające wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty Jednostka otrzymała w czerwcu 2005 roku.
W związku z wejściem w życie od 01.06.2005 roku znowelizowanych przepisów ustawy o podatku VAT, Spółka ma wątpliwości jakie przepisy należy zastosować do skorygowania obrotu z tytułu eksportu towarów, dokonanego w maju 2005 roku, w przypadku otrzymania dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty w czerwcu 2005 roku.
Strona powołując się na przepisy z art. 41 ust. 4, ust. 6, ust. 7 i ust. 9, twierdzi, iż korekta obrotu z tytułu eksportu towaru dokonanego przed dniem wejścia w życie znowelizowanych przepisów ustawy o podatku VAT, powinna zostać dokonana zgodnie z obowiązującą do 31.05.2005 roku treścią artykułu 41 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
Zdaniem jednostki kwestia rozliczenia jest kwestią wtórną w stosunku do udokumentowania podatkowego, które podatnik miał obowiązek dokonać i dokonał w momencie realizacji dostawy. Zatem rozliczenie eksportu dokonanego i zafakturowanego w miesiącu maju 2005 roku, powinno być dokonane na podstawie przepisów obowiązujących w tym okresie.
Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Spółkę, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie wyjaśnia, co następuje.
Na podstawie art. 41 ust 4 ustawy o podatku VAT - w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0%. Stawkę podatku 0% stosuje się pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty (art. 41 ust. 6). Natomiast w myśl art. 41 ust. 7 ustawy o podatku VAT, jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 6, nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust. 6 przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres. W razie nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju.
Zgodnie z art. 41 ust. 9 ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.05.2005 roku otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w art. 41 ust. 7, upoważniało podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej, w której wykazał dostawę towarów.
W świetle powołanych wyżej przepisów, do dnia 31 maja 2005 roku podatnik, który w związku z nieotrzymaniem dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty, dokonał opodatkowania eksportu według stawki krajowej, po jego otrzymaniu, uprawniony był do dokonania korekty deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym wykazał eksport towarów jako opodatkowaną dostawę towarów na terytorium kraju.
Od dnia 1 czerwca 2005 roku treść art 41 ust 9 ustawy o podatku VAT, została znowelizowana przez art. 1 pkt. 15 lit. a ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 90, poz. 756).
Zgodnie ze znowelizowaną normą z art. 41 ust. 9 ww. ustawy, otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w ust. 7 upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument.
W związku z powyższym otrzymanie po dniu 01.06.2005 roku dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w sytuacji, gdy sprzedaż eksportowa opodatkowana została stawką krajową, upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał ten dokument.
Brak w ustawie z dnia 21 kwietnia 2005 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przepisów przejściowych dowodzi, iż w stosunku do zdarzeń, które zaistniały przed dniem 1 czerwca 2005 roku, ale trwały także po zmianie ustaw, zasadne jest stosowanie przepisów znowelizowanej ustawy.
Wobec braku przepisów przejściowych, odnoszących się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, zdaniem Naczelnika tutejszego Urzędu należy zastosować zasadę bezpośredniego stosowania nowej ustawy, od momentu wejścia jej w życie, zarówno dla zdarzeń nowo powstających, jak i tych, które trwając w momencie wejścia w życie ustawy nawiązały się wcześniej.
Reasumując, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie nie podziela stanowiska Spółki, zawartego we wniosku z dnia 8 września 2005 roku, iż otrzymanie w miesiącu czerwcu 2005 roku dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, w przypadku dokonania eksportu w miesiącu maju 2005 roku, upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej, w
której wykazał dostawę towarów, zgodnie z obowiązującą do 31 maja 2005 roku treścią art. 41 ust. 9 ustawy o podatku VAT.
Wobec powyższego organ podatkowy postanowił jak w sentencji.
Stosownie do art. 14b § 1 interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Wnioskodawcy do czasu zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.
Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacja podatkowa.
Zażalenie powinno spełniać wymogi określone w art. 222 Ordynacji podatkowej.
W przypadku wniesienia zażalenia należy uiścić opłatę skarbową zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt lit a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 z późn. zm.).