Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie: art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60), w związku z wnioskiem z dnia 09 lutego 2005 r. złożonym przez Spółdzielnię Mleczarską "...", ul. ..., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika odnośnie obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie paliwa wykorzystywanego do napędu samochodów ciężarowych marki STAR, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świeciu po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy, zgodnie z którym przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa dla przedmiotowych pojazdów
p o s t a n a w i a
uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 09 lutego 2005 r. Spółdzielnia Mleczarska "..." wystąpiła do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Świeciu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółdzielnia Mleczarska "..." jest właścicielem następujących samochodów ciężarowych marki STAR:
typ pojazdu, nr podwozia, ładowność, ilość miejsc w kabinie
STAR 28 100988 4.600 kg 2
STAR 200 104529 6.000 kg 2
STAR 200 36664 5.700 kg 2
STAR 200 38820 6.000 kg 2
STAR 200 64150 6.000 kg 2
STAR 1142 A11420103200 6.000 kg 3
STAR 1142 00515 6.000 kg 3
W złożonym wniosku Spółdzielnia zwraca się z zapytaniem, czy w świetle obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług możliwe jest obniżenie podatku należnego o podatek naliczony przy zakupach paliwa wykorzystywanego do napędu w/w samochodów ciężarowych marki STAR.
Dla przedmiotowych pojazdów Spółdzielnia nie posiada wyciągu ze świadectwa homologacji ani też decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, o których mowa w art. 86 ust. 5 ustawy o VAT.
Do wniosku załączono natomiast pismo wydane w odpowiedzi na zapytanie Spółdzielni przez firmę "MAN-STAR TRUCKS" Spółka z o.o. O/Starachowice, informujące, iż producent przedmiotowych pojazdów, tj. Zakłady Starachowickie, dla wyprodukowanych w latach 1979-1989 samochodów marki STAR 28, STAR 200 i STAR 1142 nie posiadał jeszcze świadectwa homologacji ani też zwolnienia z obowiązku uzyskania takiego świadectwa. Jednocześnie, w przedmiotowym piśmie potwierdzono dane techniczne odnośnie w/w pojazdów w zakresie masy całkowitej, ładowności oraz ilości miejsc w kabinie.
Wobec powyższego, Spółdzielnia stoi na stanowisku, że otrzymane od producenta potwierdzenie danych technicznych odnośnie przedmiotowych samochodów marki STAR oraz wielkość dopuszczalnej ładowności, pozwala na skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach paliwa do napędu tych samochodów.
Odnosząc się do przedstawionego przez Spółdzielnię stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świeciu postanawia jak w sentencji.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 cyt. ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupach tych towarów i usług. W ściśle jednak określonych przez ustawodawcę przypadkach uprawnienie to podlega istotnym ograniczeniom, co powoduje, iż pomimo uiszczenia przy nabyciu towarów i usług kwot podatku, określone wyżej prawo do zmniejszenia podatku należnego o podatek naliczony podatnikowi nie przysługuje.
Sytuacje takie przewidziane zostały między innymi w art. 88 ust. 1 pkt 3 cytowanej ustawy, zgodnie z którym obniżenie kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 w/w ustawy.
Należy tutaj podkreślić, że powyższe ograniczenie odliczenia podatku VAT dotyczy tylko pojazdów o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5.
W art. 86 ust. 3 ustawodawca wskazał samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:
DŁ = 357 kg + n x 68 kg
gdzie:
DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność
n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy
Zgodnie z art. 86 ust. 5 w/w ustawy dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.
Z powyższego wynika, że istotne jest to, by z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność samochodu jest wyższa niż określona wzorem. Natomiast z przepisów art. 86 ustawy nie wynika aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji skutkował uznaniem tego pojazdu za samochód osobowy.
Spółdzielnia Mleczarska nie jest w posiadaniu odpisu świadectwa homologacji ani też decyzji zwalniającej z uzyskania świadectwa homologacji, gdyż zgodnie z oświadczeniem producenta dla samochodów marki STAR 28, STAR 200 i STAR 1142 dokumenty takie nie zostały wydane.
Nadmienić należy, że w/w samochody według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług nie mieszczą się w grupie samochodów osobowych, natomiast należą do grupy samochodów przeznaczonych do przewozu towarów o symbolu PKWiU 34.10.4. Ponadto samochody te przystosowane są konstrukcyjnie do przewozu ładunków i sklasyfikowane są w Klasyfikacji Środków Trwałych jako samochody ciężarowe pod symbolem KŚT 742.
Biorąc zatem pod uwagę brak u Podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wynikający z obiektywnej niemożności ich uzyskania oraz fakt, iż dopuszczalna ładowność potwierdzona przez producenta jest wyższa aniżeli określona według wzoru zawartego w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, nie ma zastosowania ograniczenie w zakresie odliczenia podatku naliczonego, określone w art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy. Wobec powyższego Spółdzielni Mleczarskiej "..." przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupach paliwa wykorzystywanego do napędu przedmiotowych pojazdów.
Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Niniejsza interpretacja, zgodnie z art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.