Temat interpretacji
Podatnik świadczy usługi dostępu do internetu dla odbiorców indywidualnych. Firma jest podatnikiem VAT i dokumentowała sprzedaż ww. usług za pomocą kasy fiskalnej obliczając podatek należny na podstawie zbiorczego paragonu fiskalnego.
W związku z faktem, iż w 2005 r. będzie można odpisać od podstawy opodatkowaniu kwoty wydatkowane na łącze internetowe przez osoby fizyczne na podstawie faktur VAT wystawionych przez usługodawcę, użytkownicy sieci internet zwrócili się z żądaniem do Podatnika o wystawienie faktur VAT od miesiąca stycznia do marca 2005
r.
Podatnik stwierdza, iż nie jest możliwe wystawienie faktur VAT za ww. miesiące, gdyż skutkowałoby to koniecznością powtórnego odprowadzenia podatku VAT.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, na podstawie art. 106 ustawy o VAT wskazano, że podatnicy, o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (ust. 1).
Ww. podatnicy nie mają obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawiania faktury (ust. 4).
Szczegółowe zasady wystawiania faktur VAT zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego
zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) w rozdziale 4 pt. "szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać oraz sposób i okres ich przechowywania".
W myśl § 16 ww. rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004 r. fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 17 i § 18.
Natomiast w art. 19 ust. 1 i ust. 4 ustawy o VAT określono, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli dostawa towaru lub usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dni, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Od ww. zasady ogólnej ustawodawca przewidział odstępstwa określone w ust. 13 pkt 1 lit. b wyżej cytowanego art. 19 dot. usług
telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, w przypadku których obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń tych dostaw i usług.
Ponadto zgodnie z art. 87 ustawy Ordynacja podatkowa podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi (§ 1).
W przypadku, gdy od podatnika zażądano rachunku przed wykonaniem usługi lub wydaniem towaru, to podatnik wystawia rachunek nie później niż w terminie 7 dni od dnia wykonania usługi lub wydania towaru. Jeżeli jednak żądanie wystawienia rachunku zostało zgłoszone po wykonaniu usługi lub po wydaniu towaru, wystawienie rachunku następuje w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia żądania (§ 3).
Podatnik nie ma obowiązku wystawienia rachunku, jeżeli żądanie zostało zgłoszone po upływie 3 miesięcy od dnia wydania towaru lub
wykonania usługi (§ 4).
Reasumując, wyznaczenie 7-dniowego terminu na wystawienie faktury, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, związane jest ściśle z zasadami ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy towarów i usług. Zgodnie bowiem z art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, jeżeli dostawa towaru lub usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dni, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
W świetle ww. uregulowania, moment udokumentowania danej sprzedaży faktury VAT pozostaje dla sprzedawcy bez znaczenia - fakturę na żądanie nabywcy wystawia się na podstawie okazanego paragonu dokumentującego sprzedaż. W związku z tym wystawienie faktury po upływie 7 dniowego terminu nie powoduje momentu powstania obowiązku podatkowego po stronie sprzedaży tj., pozostaje bez wpływu na jego rozliczenie podatkowe.
Zatem wystawienie faktury VAT na żądanie nabywcy, na podstawie paragonu,
potwierdzającego dokonanie sprzedaży możliwe jest w każdym czasie do upływu 3 miesięcy.
Dopiero po upływie 3 miesięcy sprzedawca ma prawo odmówić wystawienia tego dokumentu.
Biorąc pod uwagę powyższe, w przedmiotowej sprawie tut. organ podatkowy nie podziela poglądu Podatnika iż wystawienie faktury VAT na żądanie użytkownika sieci internet, po uprzednim udokumentowaniu sprzedaży usług paragonem, nie jest możliwe, bo rodzi konieczność powtórnego odprowadzenia podatku.