Temat interpretacji
W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Powyższa definicja wskazuje, że samodzielność wykonywania działalności gospodarczej to podstawowy warunek uznania podmiotu wykonującego tę działalność za podatnika w rozumieniu cytowanego wyżej przepisu. Samodzielność wykonywania działalności gospodarczej oznacza zaś, iż obowiązki wynikające z faktu prowadzenia tej działalności, określone w przepisach obowiązujących na gruncie podatku od towarów i usług, przypisane mogą być podatnikowi wykonującemu tę działalność. Skoro - w analizowanym przypadku - podatnikiem VAT jest spółka jawna, to jej działalności nie można utożsamiać z działalnością poszczególnych wspólników tej spółki, mających zamiar prowadzić bądź prowadzących samodzielnie działalność gospodarczą. Zatem pomiędzy działalnością gospodarczą spółki jawnej będącej czynnym podatnikiem VAT a działalnością gospodarczą prowadzoną samodzielnie przez poszczególnych wspólników, jako podatników w rozumieniu art. 15 ust. 1 cyt. ustawy, nie istnieje żaden związek. Każdy z podatników, a więc spółka jawna jak i wspólnik tej spółki prowadzący samodzielnie (na swój rachunek) działalność gospodarczą winny się rozliczać odrębnie w zakresie podatku od towarów i usług z własnej działalności.
Stwierdzić zatem należy, iż na gruncie podatku od towarów i usług, stanowisko pytających wedle którego udział w spółce jawnej będącej podatnikiem VAT pozostaje bez związku ze sprzedażą działek przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe oraz działalność usługową, będących odrębną (prywatną) własnością sprzedających - jest prawidłowe.