Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż w ramach prowadzonej działalności statutowej organizuje poprzez koncesjonowane podmiot... - Interpretacja - 443/1/9-5/PP/5/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.03.2005, sygn. 443/1/9-5/PP/5/05, Urząd Skarbowy w Lwówku Śląskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż w ramach prowadzonej działalności statutowej organizuje poprzez koncesjonowane podmioty krajowe polowania dla zagranicznych myśliwych zwane polowaniami dewizowymi. W skład polowań dewizowych wchodzą czynności takie jak:

1. przygotowanie łowiska, wzmożone podkarmianie zwierząt, przygotowanie stanowisk, i ambon w zależności od sposobu polowania;
2. przygotowanie nagonki na polowaniach zbiorowych lub osób do podprowadzania myśliwych dewizowych;
3. przygotowanie posiłków w trakcie polowań zbiorowych;
4. przygotowanie kwater myśliwym i osobom towarzyszącym;
5. obcinanie trofeów i ich preparacja;
6. odstawienie upolowanej zwierzyny do punktu skupu lub jej zagospodarowanie w sposób ustalony statutem;
7. zatrudnienie pilota.

Na podstawie opinii wydanej w dniu 26.05.2003 r. przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi, w której ww. czynności (poza wymienionymi w pkt 4 i 7) zostały sklasyfikowane jako "łowiectwo, hodowla i pozyskanie zwierząt łownych, usługi związane z łowiectwem" o symbolu PKWiU 01.50.10-00.00, podatnik stosował stawkę podatku od towarów i usług w wysokości:

- 22% na organizację polowania indywidualnego lub zbiorowego, trofea łowieckie wg specyfikacji odstrzelonych sztuk, usługi dodatkowe, gdy są wymienione w protokole polowań (symbol PKWiU 01-50.10-00.00);
- 22% na usługi tłumaczenia (symbol PKWiU 74.83.14.00.00);
- 22% na zakwaterowanie i wyżywienie myśliwych dewizowych i osób towarzyszących, nie dysponując własnymi kwaterami, których wykonanie zlecano hotelom lub innym osobom prowadzącym te usługi.

Jednakże, zdaniem podatnika, obecnie w związku ze zmianą przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, odstrzał zwierząt i trofea od dnia 1 maja 2004 r. podlegają opodatkowaniu wg stawki podatku w wysokości 3%.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lwówku Śląskim stwierdza, że stanowisko jednostki przedstawione we wniosku, iż dostawa trofeów myśliwskich podlega opodatkowaniu wg stawki 3% - jest prawidłowe.

Na mocy przepisów przejściowych zawartych w art. 146 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 30 kwietnia 2008 r. stosuje się stawkę w wysokości 3 % w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 5, których przedmiotem są towary i usługi wymienione w załączniku Nr 6 do ustawy, z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów.

W poz. 17 tego załącznika wymieniono min. odpady zwierzęce, niejadalne, z wyłączeniem produktów ubocznych garbań o symbolu PKWiU ex 15.11.4.

Zatem, jeżeli jednostka dokonuje dostaw produktów, które zostały sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 15.11.40-00.50 - to na podstawie wyżej cytowanych przepisów, są one opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 3%.

Jednakże tut. organ zaznacza, iż powyższe ma zastosowanie tylko w sytuacji, gdy sprzedaż ta nie jest wkalkulowana w łączną wartość usługi polegającej na organizowaniu polowania, ponieważ wówczas całość usługi łącznie z dostawą trofeów podlega opodatkowaniu wg stawki podatku 22%.

Powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez wnioskodawcę zapytania i przedstawionego stanu faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym w dniu jej wydania stanem prawnym.

Urząd Skarbowy w Lwówku Śląskim