Temat interpretacji
Miasto posiada grunty, które przekazuje do użytkowania wieczystego. Użytkownik wieczysty zgodnie z art. 71 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. Nr 261 poz. 2603 z 2004r ze zm.) jest zobowiązany do uiszczania opłat rocznych z tego tytułu przez cały okres użytkowania wieczystego ustanowionego na okres od 40 do 99 lat, w terminie do 31 marca każdego roku, z góry za dany rok, na rachunek gminy, chyba że zostanie ustalony inny termin zapłaty.
Wątpliwości podatnika budzi sposób określania momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług VAT. Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 17 poz. 150) uchylono przepis § 3a zmienianego rozporządzenia, zgodnie z którym obowiązek podatkowy w przypadku oddania w wieczyste użytkowanie nieruchomości gruntowych powstawał z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu.
Wobec powyższego, zdaniem podatnika, do ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego zastosowanie ma zasada ogólna wymieniona w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów od usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zgodnie, z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jednakże wobec braku możliwości określenia terminu wykonania usługi (użytkowania wieczystego gruntu), zdaniem podatnika, opłaty z tego tytułu należy opodatkować w momencie otrzymania zapłaty.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim zgadza się ze stanowiskiem zaprezentowanym przez podatnika ponieważ z chwilą uchylenia szczególnych zasad określających moment powstania obowiązku podatkowego należy stosować się do zasad ogólnych wymienionych w art. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 19 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwila wydania towaru lub wykonania usługi. Natomiast przez wykonanie usługi rozumie się zrealizowanie wszystkich czynności i działań składających się na daną usługę. Definicja taka nie pomaga w określeniu momentu wykonania usługi szczególnie w odniesieniu do tzw. usług ciągłych, których realizacja a zatem i ich ostateczne wykonanie rozłożone jest w czasie.
Przykładem takiej właśnie usługi jest przekazanie gruntów w wieczyste użytkowanie, które zgodnie z art. 233 i 236 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.) polega na przekazaniu użytkownikowi prawa do korzystania z gruntu należącego do Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, lub ich związków na okres od czterdziestu do dziewięćdziesięciu dziewięciu lat. W zamian za uzyskanie tego prawa użytkownik, zgodnie z art. 71 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. Nr. 261, poz 2603 ze zm.), wnosi opłaty roczne za użytkowanie wieczyste gruntu, które razem z pierwszą opłatą za użytkowanie wieczyste stanowią odpłatność za tę usługę.
Z uwagi na czas trwania usługi wieczystego użytkowania i jej ciągły charakter nie sposób ustalić momentu jej wykonania, a zatem i momentu powstania obowiązku podatkowego zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
W związku z tym, że wieczysty użytkownik, zgodnie z art. 71 ust. 4 wspomnianej ustawy o gospodarce nieruchomościami, wnosi roczne opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu, dla określenia momentu powstania obowiązku podatkowego będzie miał zastosowanie przepis art. 19 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług zgodnie, z którym jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.
Reasumując obowiązek podatkowy w przypadku wieczystego użytkowania gruntu co do zasady powstaje z chwilą otrzymania jakiejkolwiek części zapłaty za wieczyste użytkowanie i w wysokości tej zapłaty, niezależnie od tego czy usługa została wykonana czy też nie.