Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając na podstawie art. 14 b par. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, p... - Interpretacja - VO/006-1017/04/AC

shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 12.06.2005, sygn. VO/006-1017/04/AC, Izba Skarbowa w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając na podstawie art. 14 b par. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2004 r., jak również mając na uwadze pismo Podatnika z dnia 29.10.2004 r., dokonując sprostowania informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzielonej pismem z dnia 04.10.2004 r. znak US34/VP/443-124/04/BO przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga.

Pismem z dnia 09.06.2004 r. zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Praga z wnioskiem o udzielenie informacji o sposobie stosowania postanowień przepisu art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535). Z wyjaśnień Pana, wynika, że pełni funkcję członka zarządu spółki kapitałowej na podstawie stosownej uchwały nadzorczej, która to uchwała określa jedynie wysokość jego wynagrodzenia. W opinii Pana czynności te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z uwagi na charakter stosunku prawnego pomiędzy spółką a członkiem zarządu.

Organ podatkowy stanowiska podatnika nie podzielił, wyjaśniając w piśmie z dnia 04.10.2004 r., iż wykonywane przez Pana czynności podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż uchwała nie zawiera warunku dotyczącego wykonywania czynności oraz odpowiedzialności za ich wykonanie oraz, że między Panem a spółką nie została zawarta żadna inna umowa normująca warunki, o których mowa w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.)

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i obowiązujący stan prawny Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnia:

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemajace osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujace samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Stosownie do postanowień art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1 nie uznaje się czynności:

- z tytułu którtych przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonujacym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonywanie tych czynności.

Stosownie do przepisu art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się przychody otrzymane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do skłądu zarządu, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Podnieś należy, że żaden przepis ww. ustawy o podatku od towarów i usług nie stanowi, iż warunkiem zastosowania przepisu art. 15 ust. 3 pkt 3 tej ustawy jest zamieszczenie w umowie zapisów o odpowiedzialności zleceniodawcy. Ważne jest to, aby taka odpowiedzialność wynikała z istoty danego stosunku prawnego. Akt powołania na członka zarządu tworzy stosunek prawny pomiędzy zlecającym i wykonujacym zlecane czynności. Skoro nie ma stosownych postanowień w uchwale wspólników, to należy mieć na uwadze przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych, określające warunki wykonywania czynności członka zarządu jego wynagrodzenie i odpowiedzialność zlecającego wykonywanie tych czynności. W kwestii odpowiedzialności istotny jest zapis art. 372 kodeksu handlowego. Zgodnie z brzmieniem tego przypisu prawa członka zarządu do reprezentowania spółki dotyczy wszystkich czynności sądowych i pozasadowych. Prawa członka zarządu do reprezentowania spółki nie można ograniczyć ze skutkiem prawnym wobec osób trzecich. Zatem, czynności takie zawsze będą wywoływały skutek na zewnątrz nawet gdyby dochodziło do ograniczeń. Oznacza to, że w stosunkach zewnętrznych istnieje odpowiedzialność zlecającego za czynności wykonywane przez członka zarządu. Natomiast w stosunkach wewnętrznych będzie rodziło odpowiedzialność odszkodowawczą działajacych wbrew ograniczeniom względem zlecajacego.

Reasumując wykonywane przez Pana czynności nie stanowią samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej w rozumieniu ww. przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem osoba fizyczna wykonujaca czynności w wyżej wymienionych okolicznościach nie jest uznawana, zgodnie z art. 15 ww. ustawy z dnia 11.03.2004 r. za podatnika o podatku od towarów i usług.

Izba Skarbowa w Warszawie