Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12 stycznia 2005 r. (wpływ do tut. Organu dnia 17 stycznia 2005 r.) Spółki cywilnej "..." ... z siedzibą w ..., NIP ... o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego
postanawiam
uznać stanowisko Strony że w przypadku przystąpienia trzeciej osoby do dwuosobowej spółki cywilnej oraz wystąpienia wspólnika z trzyosobowej spółki cywilnej spółka cywilna nie jest zobowiązana do dokonania remanentu likwidacyjnego i opodatkowania go podatkiem od towarów i usług - za prawidłowe.
UZASADNIENIE
W przedmiotowym piśmie Podatnik zwraca się z zapytaniem cyt..."Czy do spółki cywilnej dwuosobowej może przystąpić trzecia osoba będąca zarazem małżonkiem związanym małżeńską wspólnością majątkową z jednym ze wspólników (spółka ulega poszerzeniu) obejmującym swym udziałem 10 % zysków i strat (to 10% stanowić będzie jej wkład w formie świadczonej pracy a zwolni ze świadczenia małżonka) oczywiście za zgodą osób tworzących spółkę. Czy ta zmiana oprócz wykonania remanentu wyjściowego nie spowoduje tworzenia remanentu likwidacyjnego z koniecznością opodatkowania szczególnie w kontekście podatku VAT oraz nadania nowego numeru NIP i Regon w przypadku oczywiście konieczności likwidacji spółki ? oraz cyt..."Czy w spółce cywilnej trzyosobowej wyjście jednego ze wspólników przez wypowiedzenie swojego udziału poprzez przekazanie go w całości swojej małżonce wspólniczce niniejszej spółki z którą nie ma rozdzielności majątkowej oprócz wykonania remanentu wyjściowego pod potrzeby podatku dochodowego powoduje tworzenie remanentu likwidacyjnego z koniecznością opodatkowania w szczególności w kontekście podatku VAT ?"
Zdaniem Podatnika do dwuosobowej spółki cywilnej, za zgodą wspólników może przystąpić trzecia osoba, natomiast ze spółki utworzonej przez trzech wspólników może wystąpić jedna osoba i nie spowoduje to konieczności sporządzenia remanentu likwidacyjnego oraz powstania obowiązku podatkowego związanego z naliczeniem podatku VAT od jego wartości.
Tut. Organ podatkowy rozstrzygając powyższą kwestię wziął pod uwagę co następuje.
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które przy nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:
- rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;
- zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15 będącego osobą fizyczną, wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.
W myśl art. 860 ust. 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony w szczególności przez wniesienie wkładów a zatem spółka cywilna powstaje przez zawarcie umowy co najmniej dwóch wspólników. Istnienie spółki zależy od woli przynajmniej dwóch osób, a w związku z tym, iż w przedstawionym stanie faktycznym zarówno przed, jak i po dwukrotnej zmianie składu osobowego spółki, liczba wspólników nie jest mniejsza niż dwa, spółki nie można uznać za rozwiązaną. Zmiana składu osobowego spółki cywilnej nie wywołuje natomiast skutków na gruncie podatku od towarów i usług, gdyż nadal mamy do czynienia z tym samym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Zatem, zgodnie z przywołanymi przepisami, Spółka nie uległa rozwiązaniu i nie jest obowiązana do sporządzenia spisu z natury towarów własnej produkcji i towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów oraz do opodatkowania ich wartości podatkiem od towarów i usług.
Zaznacza się, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. Organu, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.