- Interpretacja - I USB III/436/24/2/2005/kk

www.shutterstock.com
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.05.2005, sygn. I USB III/436/24/2/2005/kk, Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 17 lutego 2005r. został złożony wniosek z dnia 05 lutego 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i spsobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku z dnia 05 lutego 2005r., uzupełniony w dniu 9 marca 2005r. i 5 maja 2005r.:

Będąc podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzi Pan jako osoba fizyczna przedsiębiorstwo, które zamierza wnieść aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jest udziałowcem, albo sprzedać. Wniesienie przedsiębiorstwa jako wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - zdaniem Pana - jest alternatywnym do likwidacji i wnoszenia aportem poszczególnych jego składników, sposobem przeniesienia działalności prowadzonej przez osobę fizyczną do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wniesieniu podlegać będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 k.c. stanowiące zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, obejmujące wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo w rozumieniu ww. art. 55 k.c. nie jest towarem. Skoro przedsiębiorstwo jako całość nie mieści się w definicji towaru, zatem czynności, których przedmiotem jest to przedsiębiorstwo wyłączone są z zakresu działalności ustawy o podatku od towarów i usług. Podatnik, który całe przedsiębiorstwo wnosi aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czynności tej nie wykazuje w deklaracji podatkowej VAT.

Wnosząc aportem całe przedsiębiorstwo do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka ta przejmuje wszystkie zobowiązania i obciążenia związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a zatem również zobowiązania względem urzędu skarbowego. Z pisma złożonego w dniu 5 maja 2005r. stanowiącego uzupełnienie ww. wniosku wynika, że chodzi o nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym powstałą w zbywanym przedsiębiorstwie, w szczególności o to, czy nadwyżkę tę przejmie nabywca ww. przedsiębiorstwa tj. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i będzie mogła kompensować ją z podatkiem należnym powstałym przy sprzedaży przejętych towarów handlowych.

Stanowisko tutejszego Organu:

W przedstawionym stanie faktycznym nie znajduje zastosowania Rozdział 14 ( art. 93 i następne ) ww. ustawy Ordynacja podatkowa normujący kwestie następstwa prawnego. Oznacza to, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie przejmie zobowiązań i obciążeń zbywanego przedsiębiorstwa będącego własnością osoby fizycznej, w tym także nadwyżki podatku naliczonego nad należnym powstałej w zbywanym przedsiębiorstwie.

Odpowiedzialność nabywcy przedsiębiorstwa jako osoby trzeciej uregulowana została w Rozdziale 15 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, w szczególności w art. 112 tej ustawy. Zgodnie z tym przepisem nabywca przedsiębiorstwa całym swoim majątkiem odpowiada solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Zakres jego działalności jest ograniczony do wartości nabytego przedsiębiorstwa i nie obejmuje należności podatkowych niepobranych oraz pobranych a niewpłaconych przez płatników i inkasentów oraz odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych oraz oprocentowania niezwróconych w terminie zaliczek podatku od towarów i usług. Nabywca nie odpowiada za zaległości podatkowe, które nie zostały wykazane w zaświadczeniu, o którym mowa w art. 306g tej ustawy. Jednakże nabywca odpowiada za zaległości podatkowe zbywcy powstałe po dniu wydania tego zaświadczenia, a przed dniem nabycia przedsiębiorstwa, jeżeli od dnia wydania zaświadczenia do dnia zbycia upłynęło 30 dni.

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna