Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Spółdzielnia Mieszkaniowa z dniem 1 stycznia 2002 r. zaliczyła do środków trwałych prawo wieczystego użytk... - Interpretacja - III-1/443/3/2005/ER

www.shutterstock.com
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.02.2005, sygn. III-1/443/3/2005/ER, Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Górna

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Spółdzielnia Mieszkaniowa z dniem 1 stycznia 2002 r. zaliczyła do środków trwałych prawo wieczystego użytkowania gruntów. W dniu 14.12.2004 r. zostały podjęte czynności mające na celu nabycie na własność gruntów będących dotychczas w użytkowaniu wieczystym. Dnia 20.12.2004 r. zostały podpisane akty notarialne umów sprzedaży gruntów przez Gminę Miasta Łodzi na rzecz Spółdzielni. W związku z dokonanym zakupem gruntów podatnik poniósł koszty tytułem zapłaconej ceny, a także koszty związane z wyceną nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, opłatami sądowymi, opłatami notarialnymi.

Spółdzielnia przedstawiła w zapytaniu stanowisko, iż nie nalicza ona kosztów amortyzacji, a dokonuje odpisów umorzeniowych, w związku z tym zgodnie z art. 88 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwanej dalej ustawą - nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego.

Przedmiotem zapytania w związku z wyżej opisanym przez Podatnika stanem faktycznym jest rozstrzygnięcie kwestii prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT od zakupów związanych z nabyciem gruntów. Zdaniem tut. organu stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Należy wskazać, że grunt nie został wymieniony w ustawie jako towar, którego nabycie nie uprawnia do obniżenia podatku należnego o naliczony, pod warunkiem, że zakup gruntu oraz innych usług z tym związanych służyć będzie czynnościom opodatkowanym - podatnik nabywa prawo do obniżenia podatku należnego przy nabyciu gruntu w tym od zakupów związanych pośrednio z jego nabyciem.

Zgodnie z powołanym przez Podatnika przepisem art. 88 ust. 1 pkt. 2 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 16c pkt. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów. Przepis art. 16 ust. 1 pkt. 1 lit. a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi zaś, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów.

Należy jednakże zwrócić uwagę na zapis art. 88 ust. 3 pkt. 1 ustawy, zgodnie z którym powołany wyżej przepis art. 88 ust. 1 pkt. 2 ustawy nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów.

Powyższe wskazuje zatem, iż wydatki poniesione w związku z nabyciem gruntów mimo, iż nie stanowią kosztów uzyskania przychodów mogą podlegać odliczeniu na zasadach ogólnych, albowiem zostały one wyłączone z katalogu wydatków, którym ustawodawca odmówił prawa do obniżenia podatku należnego. Prawo odliczenia przysługuje jednakże jedynie w zakresie w jakim grunty te będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w przepisie art. 86 ust. 1 ustawy z uwzględnieniem art. 90 ustawy. Również jedynie w tym zakresie podlegają odliczeniu inne wydatki związane z nabyciem gruntu.

Przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Górna