P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1435/PP1/443-179/7/05/AW

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.10.2005, sygn. 1435/PP1/443-179/7/05/AW, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997r. nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z pismem Strony z dnia 21.07.2005r. (wpływ do tut. Urzędu 25.07.2005r.) uzupełnionym pismem z dnia 06.10.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.


postanawia


- uznać stanowisko Strony za prawidłowew zakresie zapytania nr 7 przedstawionego w w/w piśmie z dnia 21.07.2005r.


Uzasadnienie


Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że jako dom kultury prowadzi działalność polegającą przede wszystkim na:
1) edukacji kulturalnej młodzieży i wychowywaniu jej przez sztukę,
2) tworzeniu, dokumentowaniu i udostępnianiu dóbr kultury,
3) tworzeniu warunków do rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego wśród młodzieży,
4) wzbudzaniu zainteresowań młodzieży wiedzą i sztuką,
5) promocji młodych twórców.

Działalność o której wyżej mowa realizowana jest poprzez prowadzenie systematycznej działalności w różnych dziedzinach edukacji kulturalnej oraz poprzez prezentowanie dokonań kulturalnych przez organizację występów teatralnych, koncertów, seansów filmowych, wystaw, pokazów, aukcji oraz poprzez działalność wydawniczą i fonograficzną.
Ponadto Strona jest m. in. organizatorem cyklicznych letnich koncertów. W związku z tym, że środki finansowe Strony są ograniczone, stara się ona pozyskiwać dodatkowe środki na organizację w/w imprez poprzez sprzedaż miejsca na reklamę. Reklamę zakupują od niej różnego rodzaju firmy komercyjne. Banery reklamowe zawieszone są na scenie lub okalających ją murach

Zdaniem Strony, w związku z tym, że usługa reklamy nie jest wymieniona w żadnym załączniku do ustawy, w którym ustawodawca wymienił usługi, do których stosuje się niższą stawkę podatku VAT, w wystawianych fakturach powinno się stosować 22% stawkę podatku.

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535z późn. zm.) określa podstawową stawkę podatku VAT w wysokości 22% dla wszystkich czynności opodatkowanych tym podatkiem z wyjątkiem tych, które zostały jednoznacznie z tego kręgu wyłączone jako usługi zwolnione lub opodatkowane stawkami niższymi (art. 41 ust. 1 ustawy).W przedmiotowej sprawie Strona świadczy usługi reklamy. Główny Urząd Statystyczny zaklasyfikował usługi reklamy w grupowaniu PKWiU 74.4 - "Usługi reklamy".
W związku z powyższym wyżej wymienione usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 22% na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ ustawodawca nie przewidział dla przedmiotowych usług obniżenia stawki bądź zwolnienia w zakresie podatku od towarów i usług.
Biorąc powyższe pod uwagę tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.
Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.
W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Pouczenie

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia(art. 236 Ordynacji podatkowej). Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście