Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny
postanawia:
uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.
U z a s a d n i e n i e
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż na poczet eksportu towarów Spółka otrzymuje zaliczki od kontrahentów spoza Unii Europejskiej. Faktyczny wywóz towarów ma miejsce w miesiącu późniejszym, nie później jednak niż w ciągu w sześciu miesięcy od momentu otrzymania zaliczki.
Podatnik stoi na stanowisku, iż:
1. W miesiącu otrzymania zaliczki na poczet eksportu towarów należy wykazać otrzymaną zaliczkę ze stawką 0 % jako eksport,
2. W miesiącu wywozu towarów, nie mając jeszcze dokumentów potwierdzjących eksport, należy wykazać eksport twarów ze stawką 22 %, jednocześnie w tej samej deklaracji należy zmniejszyć sprzedaż ze stawką 0 %, która została wykazana we wcześniejszej deklaracji,
3. W deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym podatnik otrzyma dokumenty potwierdzające eksport twarów, należy dokonać korekty wcześniej naliczonego VAT 22 % i wykazać eksport ze stawką 0 %.
Ogólną zasadę odnoszącą się do momentu powstania obowiązku podatkowego w eksporcie towarów określa art. 19 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zgodnie z którym obowiązek podatkowy w eksporcie towarów powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty. W przypadku natomiast, jeżeli przed wydaniem towaru otrzymano na poczet eksportu część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy z chwilą jej otrzymania w tej części, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu sześciu miesięcy od dnia otrzymania części należności (art. 19 ust. 11 i 12 ustawy o VAT). W myśl natomiast art. 41 ust. 4 ustawy o VAT eksport towarów podlega opodatkowaniu stawką 0 %.
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż otrzymaną zaliczkę na poczet eksportu towarów należy wykazać w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym zaliczkę otrzymano, ze stawką 0 % jako eksport towarów. W przypadku natomiast, gdy towar nie zostanie wywieziony z terytorium Wspólnoty w ciągu sześciu miesięcy od dnia otrzymania części należności, należy dokonać korekty deklaracji wykazując otrzymaną zaliczkę na poczet eksportu jako dostawę towarów na terytorium kraju ze stawką 22 %.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.
Pouczenie
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).
Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa) w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.